Graham Masterton, znany brytyjski autor horrorów, thrillerów, kryminałów i poradników seksualnych, przyjedzie do Polski, by osobiście wręczyć nagrody laureatom drugiego ogólnopolskiego konkursu literackiego dla więźniów.  Dodatkowo pisarz spotka się ze swoimi czytelnikami.

W ramach akcji Rozczytana Aglomeracja zaplanowano cztery bezpłatne spotkania autorskie, które odbędą się w następujących miejscach:

  • 17 lipca, g. 19.00 – Wrocław, Art Hotel, ul. Kiełbaśnicza 20,
  • 18 lipca, g. 17.00 – Międzybórz, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy, ul. Wrocławska 8,
  • 19 lipca, g. 17.30 – Wołów, Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna, ul. Gen. Wł. Sikorskiego 8,
  • 20 lipca, g. 19.00 – Czernica, Urząd Gminy, ul. Kolejowa 3.

Poza spotkaniami autorskimi z czytelnikami Graham Masterton poprowadzi zajęcia dla studentów Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, w ramach których wezmą oni udział w warsztatach literackich oraz wykładzie.

Ponadto pisarz poprowadzi konkurs literacki, w którym wezmą udział więźniowie. Inicjatywa jest pokłosiem spotkania z więźniami Zakładu Karnego w Wołowie podczas wizyty Grahama Mastertona w Aglomeracji Wrocławskiej w ramach projektu Rozczytana Aglomeracja w październiku 2016 roku. Pisarz był nie tylko pod wrażeniem wnikliwości zadawanych przez więźniów pytań, ale i faktu, iż większość z nich zadana została po angielsku.

Na tegoroczny konkurs wpłynęło aż 105 opowiadań z różnych zakładów karnych. Dzieła reprezentują rozmaite gatunki literackie. Zostały one przetłumaczone na język angielski z polskiego, choć kilka prac powstało od razu w obcym języku. Pisarz zapoznał się z nimi i osobiście wybrał jedenaścioro laureatów. Warto zaznaczyć, że w tegorocznej edycji konkursu wśród uczestników zgłosiło się znacznej więcej kobiet.

– Przelewanie swych uczuć na papier ma efekt terapeutyczny i może tylko pomóc osadzonym. Cieszę się, że moi przyjaciele z Aglomeracji Wrocławskiej to rozumieją, bo bez nich ten konkurs nie mógłby dojść do skutku – opowiada pisarz.

Wręczenie nagród rzeczowych nastąpi 19 lipca w Zakładzie Karnym w Wołowie, chyba że transport któregoś ze zwycięzców będzie niemożliwy ze względów proceduralnych. W konkursie nie będzie jednak przegranych – wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe i zaprojektowane przez samego pisarza długopisy oraz spersonalizowane listy z podziękowaniami. Masterton podkreśla resocjalizacyjną rolę całego przedsięwzięcia.

 


Autor: Wojciech Kosek
Zdjęcia: wikipedia commons