Po latach przerwy Speedway Grand Prix powróci na Stadion Olimpijski. Podpisano trzyletnią umowę. Zmagania w ramach Indywidualnych Mistrzostw Świata na żużlu we Wrocławiu zastąpią etap w organizowany w Gorzowie Wielkopolskim.

Żużlowe Grand Prix wraca do stolicy Dolnego Śląska, czyli miejska, w którym rozpoczęła się historia cyklu. To właśnie na Stadionie Olimpijskim w 1995 roku odbyły się pierwsze zawody w tej formule. Wtedy rywalizację wygrał Tomasz Gollob.

WTS Sparta Wrocław i Miasto Wrocław były zdeterminowane, by cykl Grand Prix powrócił do miasta i jesteśmy bardzo podekscytowani tym, że będziemy wspólnie pracować nad tym projektem w najbliższych latach. Wszelkie ulepszenia i nowości na Stadionie Olimpijskim są fantastyczne, a jednocześnie ten wyjątkowy obiekt zachował niesamowity historyczny charakter. To będzie wyjątkowy wieczór dla Macieja Janowskiego i Taia Woffindena, którzy z pewnością będą chcieli wygrać na swoim domowym torze. To powinna być także wspaniała noc dla tego prawdziwie żużlowego miasta, które ma tak wiele do zaoferowania gościom z całego świata – mówi Torben Olsen, Dyrektor Zarządzający BSI.

Ostatnie zawody Grand Prix odbyły się we Wrocławiu w 2007 roku. Mimo tego żużel wciąż jest obecny na Stadionie Olimpijskim nie tylko za sprawą drużyny Betard Sparta Wrocław. W 2016 roku obiekt przeszedł modernizację, aby mogły zagościć tam igrzyska The World Games 2017. W tym roku na Olimpijskim rozegrano finały Monster Energy FIM Speedway of Nations.

To znakomita wiadomość dla wszystkich kibiców, a w szczególności fanów żużla z Wrocławia i Dolnego Śląska. Powrót Grand Prix na #Nowy Olimpijski to także zasługa władz miasta Wrocławia, które mocno nas wsparły w rozmowach z BSI. Stadion Olimpijski już nie raz udowadniał, że jest godną areną wielkich imprez. Po jego modernizacji mamy wszystko, co jest potrzebne, by organizować zawody najwyższej światowej rangi. Mamy też znakomitych kibiców, mamy tor, który gwarantuje emocje i mamy zawodników drużyny Betard Sparty Wrocław, którzy z powodzeniem walczą o tytuł mistrza Świata. To wszystko sprawia, że czeka nas niesamowite widowisko – dodaje Andrzej Rusko, prezes WTS Wrocław.

Wrocławska edycja Grand Prix zastąpi etap organizowany w Gorzowie Wielkopolskim. W 2019 roku w Polsce odbędą się trzy etapy GP: w Warszawie, Toruniu i we Wrocławiu.

Wrocław od lat pisze historię żużla. Po modernizacji Stadionu Olimpijskiego na The World Games 2017 wiedzieliśmy, że to doskonałe miejsce na organizację światowej klasy imprez. Dlatego chcieliśmy, by walka o tytuł indywidualnego mistrza świata na żużlu wróciła do stolicy Dolnego Śląska już w dwa tysiące dziewiętnastym roku. Udało się dopiąć wszystkie szczegóły. Mam pewność, że na Stadionie Olimpijskim kibice będą świadkami znakomitych zawodów – mówi Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia.


Autor: Oliwia Stasiak
Zdjęcia: Instagram