Ostatnim przeciwnikiem Biało-Czerwonych w fazie grupowej mistrzostw świata będą jedni z gospodarzy turnieju – Bułgarzy. Jak wygląda ta kadra na niespełna tydzień przed rozpoczęciem siatkarskiego mundialu?

Po raz pierwszy w historii mistrzostwa świata będą organizowane przez dwa państwa – Bułgarię i Włochy. Jedni z nich – Bułgarzy, będą ostatnimi rywalami Polaków w fazie grupowej tego turnieju. Zadebiutowali w 1949 roku i od razu przywieźli brązowy medal. Od tego czasu regularnie pojawiali się na tej imprezie. Łącznie wywalczyli cztery brązowe medale w 1949, 1952, 1986 i 2006 roku, a także jedno srebro w 1970 roku. Z pewnością największym sukcesem tej drużyny jest srebrny medal igrzysk olimpijskich zdobyty w 1980 roku w Moskwie. Obecnie Bułgaria znajduje się na 14. miejscu w rankingu FIVB.

Reprezentacja od kilku tygodni zmaga się z ogromnymi problemami kadrowymi. Plaga kontuzji wykluczyła wielu istotnych zawodników z nadchodzących mistrzostw. W ostatnim czasie z drużyny został wyrzucony także libero Władisław Iwanow. Tak kontrowersyjny ruch trenera Płamena Konstantinowa był podyktowany niesubordynacją zawodnika. Podczas meczu sparingowego z Belgią siatkarz, zdaniem szkoleniowca, popełnił dwa spore błędy w obronie. Bułgarski selekcjoner użył kilku mocnych słów, a Iwanow przyznał, że nie czuł się winny. Gdyby nie kilku zawodników z drużyny, między trenerem a graczem mogłoby dojść do bójki. Jak widać problemów w bułgarskiej szatni nie brakuje, a trener Konstantinow nie pomaga swoim zawodnikom.

W obecnym składzie z pewnością mocnym elementem tego zespołu będzie przyjęcie. Bracia Penczew, Todor Skrimow i Walentin Bratojew, wspierani przez libero Teodora Salparowa, mogą być niebezpieczni w tym fragmencie gry.

Rozalin Penchev
Rozalin Penchev

Nikolay Penchev
Nikolay Penchev

Todor Skrimov
Todor Skrimov

Valentin Bratoev
Valentin Bratoev

Teodor Salparov
Teodor Salparov

Szeroka kadra reprezentacji Bułgarii:

Rozgrywający
: Georgi Seganow, Dobromir Dimitrow, Iwan Stanew.

Atakujący: Nikołaj Uczikow, Danaił Miluszew, Mirosław Gradinarow.

Środkowi: Wiktor Josifow, Nikołaj Nikołow, Teodor Todorow, Swietosław Gotsew, Aleks Grozdanow, Krasimir Georgiew.

Przyjmujący: Rozalin Penczew, Nikołaj Penczew, Walentin Bratojew, Todor Skrimow, Dimitr Marinkow, Zlatan Jordanow

Libero: Teodor Salparow, Petr Karakaszew.

Od 2014 roku bułgarski zespół jest prowadzony przez byłego siatkarza – Płamena Konstantinowa. Oprócz narodowej reprezentacji, Kostatntinow jest także pierwszy szkoleniowcem rosyjskiego Lokomotivu Novosybirsk.

Polacy zagrają z Bułgarami we wtorek – 18 września o godzinie 19:30 w Warnie.


Autor: Zuzanna Kuczyńska
Zdjęcie: You Tube, FIVB.com