W fazie grupowej włosko-bułgarskich mistrzostw świata polscy reprezentanci trafią na Finów. Jak prezentuje się drużyna prowadzona przez Tuomasa Sammelvuo’a?

Finlandia wystąpi na mistrzostwach świata po raz siódmy. Pierwszy raz pojawiła się na nich w 1952 roku. W rankingu FIVB drużyna zajmuje 18. miejsce. Biało-Czerwoni nie powinni mieć większych trudności w pokonaniu tego zespołu. Od ostatniego mundialu Polacy dwa razy zmierzyli się z Finami. Pierwszy raz podczas fazy grupowej igrzysk europejskich w Baku w 2015 roku, a kolejny podczas mistrzostw Europy w Gdańsku w 2017 roku. Oba spotkania wygrali polscy siatkarze, co daje dobrą prognozę na nadchodzące starcie.

Największą uwagę trzeba zwrócić na Antti’ego Silatalę. Przyjmującego cechuje bardzo dobra skoczność, ponadto jest mocnym filarem fińskiego ataku. Aktywny i czujny w polu. Jeśli trafi na dobrą dyspozycję, to właśnie on może okazać się niebezpieczny dla zawodników Vitala Heynena. Pod siatką grą prawdopodobnie kierował będzie rozgrywający Mikko Esko. Fin od lat jest bardzo ważną częścią tego zespołu i z pewnością nie zabraknie go także w Warnie.

Mikko Esko – rozgrywający
Antti Siltala – przyjmujący

Szeroki skład reprezentacji Finlandii:

EEMI TERVAPORTTI
AKSELI LANKINEN
MIKKO ESKO
LAURI KERMINEN
ANTTI SILTALA
ANTTI RONKAINEN
NIKO SUIHKONEN
ELVISS KRASTINS
TOMMI SIIRILÄ
URPO SIVULA
SAULI SINKKONEN
JAN HELENIUS
ANTTI ROPPONEN
MARKUS KAURTO
HENRIK PORKKA
SAMULI KAISLASALO
EETU PENNANEN
MIKI JAUHIAINEN
NIKLAS BREILIN
JOONAS JOKELA
FEDOR IVANOV
SAKARI, ANTTI MÄKINEN

 

Fiński zespół od 2013 roku prowadzi Tuomas Sammelvuo. Przez wiele lat grał w fińskich, francuskich, włoskich, rosyjskich, ale także w polskich klubach. Jego kariera zarówno jako zawodnika, jak i trenera jest bardzo bogata. Kiedy objął stanowisko szkoleniowca, Finlandia po 32 latach wróciła na mistrzostwa świata. Z racji tego osiągnięcia został nagrodzony w kraju tytułem trenera roku. Poza kadrą prowadzi rosyjski zespół – Kuzbass Kemerovo.


Autor: Zuzanna Kuczyńska
Zdjęcie: Instagram i FIVB.com