„Gwiazda” Helmuta Kajzara w reżyserii Krzysztofa Czeczota to pierwsza premiera sezonu 2016/17 we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. W roli głównej, po raz pierwszy w monodramie – Maciej Tomaszewski.  

To będzie spektakl zrealizowany w ramach Strefy Kontaku.

– Dla mnie jest istotne to, że kolejny tekst Helmuta Kajzara pojawia się w tym teatrze i jest kolejną próbą innego ugryzienia tejże poetyki i narracji teatralnej. Tego języka teatralnego, tu myślę bardzo atrakcyjnego, bardzo szczególnego. Związanego z doświadczeniami radiowymi reżysera Krzysztofa Czeczota i z użyciem szczególnej, bardzo nowatorskiej techniki – mówi Marek Fiedor, dyrektor WTW.

W produkcji spektaklu wykorzystano technikę dźwięku binauralnego czyli nagrywania dźwięku przy użyciu dwóch mikrofonów pojemnościowych umieszczonych w modelach ludzkich uszu. Wówczas dźwięki nagrywane są w taki sposób, jak słyszy je człowiek. By dało to zamierzony przez twórców efekt, widzowie będą mieć na uszach słuchawki.

– Wszystko, co jest w słuchawkach, to są myśli naszego bohatera, pana Maćka  Tomaszewskiego, który jak wiecie gra Gwiazdę – wyjaśnia Krzysztof Czeczot, reżyser spektaklu. – Całe działanie ma polegać na tym, że w momencie kiedy widzowie zdejmą słuchawki będą widzieli pana Maćka, który gra przedstawienie cały czas, nic się nie zmienia tylko znika ta warstwa dźwiękowa. Czyli widzowie będą mogli podglądać,  jak wygląda szaleństwo naszego bohatera, ale nie słyszeć z czego ono wynika.

– Jestem jak najlepszego zdania o reżyserze i całej ekipie. Mieliśmy mało czasu, bo spotkaliśmy się dopiero 1 września, ale nie zmarnowałem z tym państwem ani chwili –  dodaje Maciej Tomaszewski.

Punktem wyjścia i integralną częścią spektaklu jest słuchowisko radiowe w reż. Zdzisława Wardejna z 1976 roku, w którym to w rolę „Gwiazdy” wcielił się Tadeusz Łomnicki. To jego głos widzowie usłyszą w słuchawkach.

Premierę spektaklu „Gwiazda” na Scenie na Strychu Wrocławskiego Teatru Współczesnego zaplanowano na sobotę – 24 września 2016 roku.

Kolejne spektakle 25 i 27 września oraz 1 i 2 października.

 

Autor | Sabina Misakiewicz

  • Zdjęcia | Marek Maziarz / BTW photographers

 


Gwiazdana podstawie Helmuta Kajzara

reżyseria: Krzysztof Czeczot
obsada: Maciej Tomaszewski
z udziałem muzyków: Adama Milwiw-Barona oraz Pawła Konikiewicza

realizatorzy:
dramaturgia: Jadwiga Juczkowicz, Krzysztof Czeczot
muzyka: Adam Walicki
scenografia: David Zalesky
wideo: Jakub Lech
dźwięk: Maciej Zych, Patryk Morawski | OSORNO
inspicjentka: Katarzyna Krajewit