Hala Stulecia to jedno z charakterystycznych miejsc Wrocławia. Obiekt został włączony do programu zero waste. W związku z tym planuje szereg zmian, m.in. zamontowanie poideł, a w przyszłości nawet zaprzestanie drukowania ulotek.


Celem przystąpienia do projektu zero waste jest wyeliminowanie plastikowych opakowań, ograniczenie zużycia papieru, stosowanie produktów z recyklingu, a także edukacja i uświadamianie pracowników Hali Stulecia.

Przystąpienie do programu ZERO WASTE jest dla nas ogromnym wyzwaniem. Hala Stulecia to duże przedsiębiorstwo i wprowadzenie prawidłowej segregacji odpadów, zminimalizowanie zużycia plastiku podczas imprez masowych, czy też zagwarantowanie organizatorom szerokiego dostępu do pitnej wody z kranu to skomplikowane zmiany generujące koszty i wymagające wprowadzenia nowych procedur, dlatego zaczynamy od zmiany naszych nawyków, którymi chcemy zarazić kontrahentów i organizatorów wielkich wydarzeń – mówi
Magdalena Piasecka, prezes zarządu spółki.

Obiekt zacznie od małych zmian, m.in. z biur znikać mają plastikowe butelki, które zostaną zamieniona na dzbanki z wodą. Wiosną na terenach wokół obiektu zamontowane zostaną poidełka, z których będą mogli korzystać dorośli, dzieci, jak również ich pupile – psy i koty.

Hala Stulecia rozważa także zamontowanie ogólnodostępnych zdrojów wody pitnej wewnątrz samego obiektu. W punktach sprzedaży pamiątek nylonowe smycze zostaną zastąpione przez nowoczesne i ekologiczne, wytwarzane z kukurydzy lub bambusa. Ponadto w punktach handlowych zakupić będzie można kubki wielorazowego użytku oraz notesy i długopisy z makulatury. Dla dzieci przewidziano np. drewniane jojo czy grę domino.

-W pierwszej kolejności zamieniliśmy wszystkie opakowania, kubki i sztućce w naszej kuchni na papier, karton i drewno, wszystko biodegradowalne. Nie chcemy zanieczyszczać powietrza przy pracach porządkowych na terenach zewnętrznych, dlatego używamy od niedawna dmuchaw elektrycznych zamiast spalinowych. Staramy się też zachęcać pracowników do wprowadzenia eko nawyków w życiu codziennym. Coraz częścią zauważam, że mijają mnie osoby z własną, filtrującą butelką, a zamiast plastikowych reklamówek na ramieniu wisi płócienna torba – wymienia prezes.

Dużym wyzwaniem, z którym Hala Stulecia chce się zmierzyć w najbliższej przyszłości, jest zaprzestanie drukowania ulotek oraz rezygnacja z plastikowych roll-upów i ścianek reklamowych na rzecz produktów z kartonu pochodzącego z odzysku. Projekt HALA NIE MARNUJE wpisuje się w lokalny program działań ZERO WASTE, do którego dołączyło już wiele wrocławskich jednostek i instytucji.