Hala Stulecia została wytypowana do udziału w międzynarodowym projekcie badawczym InnovaConcrete. Celem projektu jest opracowanie nowoczesnych metod konserwacji historycznych konstrukcji betonowych i żelbetowych oraz popularyzacja wiedzy na ich temat.

InnovaConcrete to projekt badawczy, realizowany w ramach programu Horyzont 2020 przez międzynarodowe konsorcjum. W jego skład wchodzi 29 instytucji z 11 krajów. Hala Stulecia została wytypowana do udziału w projekcie jako przykład jednego z największych osiągnięć przedwojennego modernizmu. Uczestniczy w projekcie we współpracy z naukowcami z Politechniki Wrocławskiej. Przy użyciu metod sklerometrycznych, ultradźwiękowych i elektromagnetycznych przeprowadzili oni już nieinwazyjne badania betonu, z którego wykonano obiekt. Dzięki tym metodom możliwa jest ocena twardości powierzchniowej betonu, jednorodności struktury czy rozmieszczenia zbrojenia.

– W wyniku przeprowadzonych badań betonu elewacji ustalono między innymi, że najwcześniejsza warstwa malarska w kolorze ugrowym leży bezpośrednio na powierzchni betonu. Obok ugru zawiera też dodatek niezidentyfikowanej bieli – mówi Daniel Czerek, kierownik Inwestycji i Administracji Hali Stulecia.

Kolejne badania mają pozwolić na opracowanie charakterystyki betonu historycznego, z którego wykonano budynek. Uzyskane dane umożliwią dobranie odpowiednich metod konserwacyjnych i naprawczych, które mają być również testowane na betonie, z którego ponad 100 lat zbudowano Halę Stulecia.

– Badania nad Halą Stulecia prowadzone są od lat w ramach różnych projektów i grantów badawczych. Każdorazowo uzupełniamy i poszerzamy wiedzę na temat tego wyjątkowego obiektu, tym razem we współpracy z instytucjami z całej Europy – mówi dr inż. Krzysztof Raszczuk z Zakładu Materiałów Budowlanych, Konstrukcji Drewnianych i Zabytkowych Politechniki Wrocławskiej

Oprócz wrocławskiego zabytku, badaniami objęte zostaną również takie obiekty jak betonowa rzeźba Eduarda Chillidy „Elogio del horizonte” z hiszpańskiego miasta Gijon, konstrukcje Eduardo Torroja czy Pomniki Wojenne w Torricella Peligna we Włoszech.


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcie: flickr.com