Wędrowny festiwal Muzyka Dawna – Persona Grata po raz kolejny zawita do Zamku Kliczków we wtorek 29 listopada.

Tym razem w sercu Borów Dolnośląskich będzie można wysłuchać monumentalnego oratorium „Mesjasz” Georga Friedricha Haendla – jak zwykle w brawurowym wykonaniu orkiestry Arte dei Suonatori.

Zamek Kliczków / mat. organizatora


 


Koncert odbędzie się w Sali Dworskiej Zamku Kliczków, a na czele orkiestry stanie słynny, francuski organista i dyrygent 
Martin Gester. Zespołowi towarzyszyć będzie chór.

Listopadowe spotkanie zostanie zorganizowane w ramach jesiennej edycji festiwalu Persona Grata, organizowanego przezArte dei Suonatori na terenie całego kraju. Cykl koncertów ma na celu promowanie muzyki dawnej nie tylko wśród koneserów, ale także szerokiej publiczności.

– Dlatego w Sali Dworskiej usłyszymy najsłynniejsze dzieło Händla – oratorium „Mesjasz”, którego słynny fragment „Hallelujah” należy do najbardziej rozpoznawalnych kompozycji muzyki klasycznej – mówi Adam Różycki, Dyrektor Zamku Kliczków. – Tradycją wśród słuchaczy stał się zwyczaj wstawania z miejsc podczas tego utworu – ma to upamiętnić koncert, podczas którego król Jerzy II również wysłuchał „Hallelujah” na stojąco.

Arte dei Suonatori zaliczana jest przez krytyków do czołówki polskich orkiestr, specjalizujących się w muzyce dawnej. Jest też jednym z najaktywniejszych zespołów tego rodzaju – muzycy każdego roku występują na ok. 100 koncertach. Za swoją działalność zostali nagrodzeni m.in. Medalem Młodej Sztuki, nagrodą TVP Kultura oraz nominacjami do nagrody kulturalnej Pegaz i Paszportu Polityki.

Płyty, wydane przez Arte dei Suonatori zdobywały również wyróżnienia międzynarodowej krytyki muzycznej, m.in. Diapason d’Or, Gramophone Editor’s Choice, Choc du Monde de la Musique czy Classics Today. W 2003 roku brytyjskie czasopismo Gramophone przyznało ich albumowi „La Stravaganza” tytuł najlepszej płyty z instrumentalną muzyką barokową. Krążek zawiera koncerty Antonia Vivaldiego, nagrane wspólnie z angielską skrzypaczką Rachel Podger.

– Zespół jest wyjątkowy, ponieważ w brawurowy sposób łączy tradycję z nowoczesnością. Jak sami o sobie mówią, od swych barokowych przodków i współczesnych mentorów przejęli to, dzięki czemu bliżej im do nieprzewidywalnego składu jazzowego niż do poważnej orkiestry symfonicznej – wyjaśnia Artur Rogojś z Zamku Kliczków. – Dzięki temu nie boją się również artystycznych eksperymentów, a to pozwala na kreatywne, a nie odtwórcze, podejście do prezentowanej muzyki.

 

 

Wykonawcy:
– Kirsten Blaise – sopran
– Daniel Cabena – kontratenor
– Richard Edgar-Wilson – tenor
– Marc Labonnette – bas
– Orkiestra Arte dei Suonatori
– Chór Maîtrise de Bretagne (dir. Jean-Michel Noël)

Program: Georg Friedrich Haendel – Oratorium Mesjasz

Martin Gester – dyrygent

Organista, klawesynista, dyrygent, muzykolog, pedagog, a przede wszystkim twórca Le Parlement de Musique – formacji artystycznej, która już w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych zachwyciła melomanów i krytyków odkryciami i interpretacjami mało znanej muzyki francuskiej i niemieckiej, a później także włoskiej. Współpraca Gestera z Arte dei Suonatori liczy sobie 10 lat, gdyż był on pierwszym muzykiem, do którego zespół zwrócił się się z propozycją regularnej współpracy. Jej wynikiem jest nagranie Concerti grossi op.6 Haendla, wydane w 2009 roku, które zostało obsypane nagrodami międzynarodowej krytyki muzycznej, na czele z nagrodą Prelude Classical Music Awards 2009 „płyta roku w kategorii muzyka orkiestrowa”.

 

Koncert rozpocznie się 29 listopada o godz. 19.00 w Sali Dworskiej Zamku Kliczków.

Ceny biletów wynoszą 15zł i 10zł.

Specjalnie dla miłośników muzyki dawnej przygotowany został także Pakiet Melomana.

 

(Agnieszka Pająk)

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułŚląsk wyraźnie lepszy w derby Wrocławia
Następny artykułnieOBIEKTYWni: Klimat już prawie jest
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.