Wyścigi narciarzy ciągniętych przez motocykl jako nowa zimowa konkurencja? W Polsce ta odmiana skijoeringu dopiero raczkuje. Pierwsze zawody „Devil Cup”, w których wzięli udział m.in. reprezentanci Niemiec rozegrano w Karpaczu.

Marcus (kierowca) i Maciej (narciarz) najlepsza para prologu / fot. Przemysław Banaś / photez.pl

Na starcie pojawiły się 22 zespoły, w tym aż 8 z Niemiec. – Warto też zauważyć, że mieliśmy jedną drużynę żeńską – mówi Tom Stanek ze SkiVegas, które zorganizowało imprezę. Zawody rozegrano w dwóch konkurencjach. Pierwszą był „Prolog”, czyli jazda na czas na dystansie 400 metrów. Tutaj bezkonkurencyjne były teamy z Niemcami w składzie. Pierwsze trzy miejsca przypadły właśnie ekipom w charakterystycznych zielonych kurtkach, w których startują reprezentanci naszych zachodnich sąsiadów. W zwycięskiej ekipie X-Racing 1 mieliśmy jednak polski akcent, bo narciarzem był w niej Maciej Kluz z Katowic. Na podstawie czasów osiągniętych w „Prologu” rozstawiono zawodników do kolejnych biegów, w których oprócz rywalizacji z samym sobą, trzeba było jeszcze walczyć z przeciwnikami. Rywalizowano na dystansie dwóch okrążeń systemem KO, czyli ostatni na mecie odpadł. O prawdziwym pechu może mówić wrocławski team Ski24.pl, któremu przyszło się zmierzyć z dwoma drużynami gospodarzy – SkiVegas i SkiVegas2. – Dobrze wyszliśmy ze startu, ale potem niestety zakopaliśmy się i przewróciliśmy. Odpadliśmy z zawodów, choć czuliśmy, że możemy powalczyć. Za rok będzie lepiej – opowiada Michał Okniański, narciarz ze Ski24.pl. Za to aż do ćwierćfinału awansował żeński zespół Zerwa SkiVegas w składzie: Klaudia Magierowska i Agnieszka Szczepaniec. Choć specjalnie na te zawody na stadion miejski w Karpaczu przywieziono z Jakuszczyc ponad 40 ciężarówek śniegu, to z biegu na bieg było go coraz mniej i tworzyły się coraz większe koleiny. Przez co na torze było więc coraz bardziej widowiskowo. To podobało się licznie zgromadzonej publiczności. – My także dość nieszczęśliwie odpadliśmy z walki o podium. Szkoda, bo choć dla mnie to pierwszy start w takich zawodach, to w drużynie z Marcusem czułem się naprawdę mocny – mówi Kluz. Polskie teamy podpatrywały profesjonalnie przygotowanych gości i chyba sporo się nauczyły, bo do ścisłego finału wjechała tylko jedna drużyna z Niemiec. Sam bieg finałowy przyniósł mnóstwo emocji, bo przez ponad połowę dystansu stawce przewodzili Niemcy z Die Maskierten. Na wyjściu z pierwszego łuku drugiego okrążenia wpadli jednak w koleinę co wykorzystał świetnie dysponowany zespół Kaczmarek-Hardcore (Jakub Majchrzak i Piotr Kaczmarek) i przedarł się na czoło. Die Maskierten także tę konkurencję zakończyli na drugim miejscu. O najniższy stopień podium przyszło natomiast stoczyć bratobójczy pojedynek SkiVegas i SkiVegas 2. Były uczestnik mistrzostw świata w narciarstwie alpejskim w St. Moritz Jędrzej Stanek jadący w parze z wrocławskim adwokatem Błażejem Gazdą musieli uznać wyższość Lecha Kaczmarka i Roberta Warchoła. – Tak naprawdę to my powinniśmy wygrać, bo nasz motor miał najmniejszą pojemność – przekomarza się Lech Kaczmarek. – Świetne zawody. Super się bawiliśmy i cieszymy się, że jesteśmy pierwszymi zwycięzcami – mówi Piotr Kaczmarek.

W drugiej fazie zawodów na starcie bywało ciasno / fot. Przemysław Banaś / photez.pl

– Impreza naprawdę się udała i w przyszłym roku będziemy ją kontynuowali – zapowiada Bogdan Malinowski, burmistrz Karpacza. – W drugich zawodach chcielibyśmy rozszerzyć formułę i przygotować trzydniową imprezę  –  kończy Tom Stanek ze SkiVegas. Fani białego szaleństwa już teraz mogą zarezerwować sobie kwietniowy weekend, bowiem w dniach 20-22 kwietnia odbędzie się w Karpaczu EveryBoardFestival, czyli wszystko co łączy się z… deską.

 

Organizatorem imprezy było SkiVegas. Sponsorzy: Szkoła Narciarska StaMar, Stok Narciarski Relaks, Pensjonat PrzyStanek Bavaria, Hotel Artus SPA, Hotel Konradówka SPA, Hotel Sandra SPA, Hotel Zameczek, Ochrona Redline, Restauracja „U Ducha Gór”, Transport Marian i Artur Dobrowolscy, Producent kostki brukowej Barabas, Stacje paliw Bobryk Szczecin, Zerwa.pl, ski24.pl TR4 Moto, Piekarnia Jan Kowalski, slushboy.pl, DirtArena.pl.

 

Skijoering to niezwykle widowiskowy sport / fot. Przemysław Banaś / photez.pl

 

MATERIAŁY VIDEO:

 

Bieg finałowy

 

Karpaczanie przygotowali

 

Relacja  

 

 

 

WYNIKI

PROLOG:

1.X-Racing – 28,25 sek
2.Die Maskierten – 29,22 sek
3.X-Racing 2 – 32,44 sek

KO:

1.Kaczmarek Hardcore
2. Die Maskierten
3. SkiVegas 2
4. SkiVegas