Hartyga to psychodeliczna, etno-rockowa grupa, która stała się znana dzięki połączeniu narodowych tuwińskich melodii i rockowej stylistyki. Na ich letniej trasie po Europie znajdują się m.in. Koszyce, Nisz i Budapeszt. 7 sierpnia zagrają natomiast w Imparcie, gdzie zaprezentują utwory z debiutanckiej płyty „Agitator”, a także z nadchodzącego albumu „Amyrsanaa”.

Zespół został założony w Kyzył, stolicy Republiki Tuwy w Federacji Rosyjskiej. Jego pierwszy skład tworzyli absolwenci Kyzyl Art College – Sergek Sandyk, Nachyn Chorev, Naiys Dulush, którzy po zajęciach spotykali się, by tworzyć własną mieszankę rocka, jazzu i tuwińskich pieśni ludowych. Pierwszy koncert zagrali 9 maja w 2003 w akademiku Tuva State University i tuż po nim przybrali nazwę MOM. W 2004 uczestniczyli w tuwińskim festiwalu muzycznym Ustuu-Khuree, gdzie headlinerem był legendarny Sun Ra ze swoim zespołem Arkestra. Występ ikony modern jazzu zmienił ich postrzeganie muzyki i zainspirował do eksperymentowania oraz ubogacania twórczości. Z czasem zespół zmienił nazwę na Hartyga (w języku tuwińskim nazwa oznacza sokoła). Pierwszy koncert pod nową nazwą grupa zagrała w 2008 roku na festiwalu Ustuu-Khuree.

W styczniu 2016 została wydana EPka „Megechi Kham”. Jej tytuł pochodzi z piosenki o tuwińskim bardzie Alexandrze Sarzhat – oolu. W listopadzie 2016 nakładem najstarszej rosyjskiej wytwórni Soyuz ukazał się album „Agitator”. W nagraniu obu wydawnictw uczestniczył Albert Kuvezin, znany wokalista i gitarzysta, którego zasługą są nawiązania do psychodelicznego rocka w twórczości Hartygi.

Jako headlinerzy zagrali m.in. na festiwalu „Etnosoi!” w Helsinkach, „Travel to Christmas” w Moskwie, czy „The Heart of Eurasia” w Ufie. Mają na swoim koncie również Grand Prix festiwalu „From Yyr” w Chakasji czy otwarcie festiwalu „UralTerraJazz” w Kamyszłowie. Ruszyli w trasę koncertową w 2016 i podbili serca słuchaczy m.in. z Moskwy, Sankt Peterburga, Jekaterynburga, Nowosybirska, Krasnojarsk, Omska, Ufa, Tweru, Permu i innych rosyjskich miast.

Hartyga zagra we wrocławskim Imparcie 7 sierpnia o godzinie 19:00. Bilety kupimy w cenie 30 zł na: strefakultury.pl | eventim.pl | kasa Impartu (Mazowiecka 17) | Media Markt | Saturn | Empik


Autor: Wojciech Kosek
Zdjęcia: materiały prasowe, youtube