W Instytucie Grotowskiego 13 czerwca o godzinie 19.00 odbędzie się spotkanie z Włodzimierzem Hermanem. Rozmowę poświęconą jego książce Mój Dybuk poprowadzi Jarosław Fret. 

W książce Mój Dybuk. W poszukiwaniu tożsamości: drogi, bezdroża, dygresje (Wydawnictwo Naukowe Scholar) Włodzimierz Herman opowiada o swoim życiu i fascynacji przenikaniem się dwóch kultur, polskiej i żydowskiej, z których się wywodzi. Opowieść tę ilustruje własnym przekładem dramatu Dybuk An-skiego. Czytelnik odnajdzie w tej książce obraz świata, którego już nie ma, lecz który żyje nadal w ludzkiej pamięci, w malarstwie, muzyce, w dziełach literackich i w dalszym ciągu wpływa na stosunki polsko-żydowskie.

– Według mnie sztuka An-Skiego jest wielką, metafizyczną metaforą losu samego autora, losu jego współbraci, Żydów, losy wszystkich wędrujących dybuków. A więc w jakimś sensie też losu mojego- mówi Włodzimierz Herman. – Tłumaczenie sztuki An-Skiego jest pomyślana w książce jako jeden z etapów mojej subiektywnej wędrówki do czasu dawno już utraconego, wędrówkę w poszukiwaniu mojej tożsamości.


O autorze
Włodzimierz Herman (ur. w 1937) ukończył historię na Uniwersytecie Wrocławskim i reżyserię w PWST w Warszawie. Reżyser i kierownik artystyczny Studenckiego Teatru Kalambur we Wrocławiu (1962–1968). Po studiach pracował jako reżyser w Teatrze Polskim we Wrocławiu. W 1970 roku w związku z falą politycznego antysemityzmu w Polsce wyemigrował i osiadł ostatecznie w Danii, gdzie zrealizował ponad sto produkcji na scenach eksperymentalnych i w większych teatrach. Na scenie Teatru Królewskiego w Kopenhadze wyreżyserował (we współpracy z Janem Kottem) Hamleta Szekspira, zaś w kopenhaskim Boldhus Teatret przygotował europejską prapremierę Ambasadora Sławomira Mrożka, zrealizował też duńską prapremierę Kartoteki Tadeusza Różewicza.
W 2000 roku został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi za wkład w polską kulturę i promowanie polskiego teatru za granicą. Laureat prestiżowej Nagrody Teatralnej im. Hermana Banga oraz nagrody Sekcji Krytyków Teatralnych Polskiego Ośrodka ITI za upowszechnianie polskiej kultury teatralnej w świecie. Po przejściu na emeryturę nadal uczestniczy w życiu kulturalnym i teatralnym oraz udziela się w środowisku polskim i żydowskim Danii. W 2015 roku nakładem wydawnictwa ATUT ukazała się jego książka Filozof na scenie, czyli moja przygoda teatralna z Kierkegaardem. Wrocławska nostalgia.
Spotkanie z Włodzimierzem Hermanem 

13 czerwca, godzina 19:00
Instytut Grotowskiego, Sala Kinowa

Wstęp wolny


Autor: Stanisław Abramik

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWrocław na japońskiej fali
Następny artykułEverything z szansą na Oscara
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.