Powojenny Wrocław w obiektywie Adama Feliksa Czelnego od 29 maja w Muzeum Miejskim Wrocławia – Stary Ratusz. Wystawę będzie można zobaczyć do końca wakacji.

*

W tym roku mija siedemdziesiąta rocznica zakończenia II wojny światowej. Z tej okazji Muzeum Miejskie Wrocławia przypomni jak wyglądał i czym żył Wrocław w latach 40. XX wieku. Wyobrażenie o tych trudnych latach reorganizacji miasta dają fotografie Adama Feliksa Czelnego (1909 – 1992), które w Muzeum Miejskim Wrocławia gromadzi Dział Historii Wrocławia. Na wystawie pokazane zostaną fotografie, które w większości nie były wcześniej pokazywane ani publikowane.

Adam Feliks Czelny urodził się w 1909 roku niedaleko Gorlic, w 1927 roku ukończył szkolę operatorki filmowej w Warszawie, następnie pracował w różnych zakładach fotograficznych. Do Wrocławia przyjechał w 1947 roku z Gdańska dołączając do grupy pionierów wrocławskiej fotografii, dokumentujących postępy przy odbudowie miasta m.in.: Krystyny Gorazdowskiej, Henryka Makarewicza i Bronisława Kupca. Pracował jako fotoreporter Wrocławskiego Kuriera Ilustrowanego, następnie Gazety Robotniczej, a potem Słowa Polskiego. Zmarł w 1992 roku we Wrocławiu. W kadrach Adama Czelnego zatrzymał się ówczesny pejzaż miasta, szczególnie jego przeobrażenie z wielkiego gruzowiska w ośrodek miejski, choć mocno poturbowany, to jednak nadający się do życia. Na fotografiach widać, jak spod usuniętych cegieł wyłaniają się elewacje budynków i układ ulic. Zrujnowane gmachy publiczne i kościoły odzyskują dawny wygląd. W obiektywie fotografa miasto dosłownie podnosi się z ruin. Adam Czelny, jako prasowy fotoreporter szczegółowo dokumentował życie codzienne mieszkańców od ich pracy, przez ważne uroczystości państwowe po niedzielne spacery w parku. Fotografie jego autorstwa mają nieocenione walory historyczne i edukacyjne, dlatego w 1983 roku Muzeum Historyczne (obecnie odział Muzeum Miejskiego Wrocławia) nabyło bezpośrednio od autora niemal całe jego archiwum.

Pomysłodawca i kurator wystawy: Halina Okólska (kierownik Muzeum Historycznego)

Wystawie towarzyszy katalog zawierający ok. 240 fotografii

Wystawa płatna: bilet normalny 10 zł., bilet ulgowy 7 zł.

Życie codzienne we Wrocławiu - 1956 r.
Życie codzienne we Wrocławiu – 1956 r.
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMłodzi artyści z szansą na wsparcie finansowe
Następny artykuł„Życie na krawędzi”
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.