„Ida” z kolejną nagrodą! Dramat w reżyserii Pawła Pawlikowskiego tym razem zdobył nagrodę Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

W swojej kategorii pokonała „Lewiatan” Rosjanina Andrieja Zwiagincewa, „Smak curry” Ritesha Batry, „Śmieć” Stephena Daldry’ego i „Dwa dni, jedna noc” braci Jean-Pierre’a i Luca Dardenne.

Nominowani byli też operatorzy „Idy” – Maciej Żal i Ryszard Lenczewski, ale przegrali z Emmanuelem Lubezkim z „Birdmana”.

Za najlepszy film uznano „Boyhood”. Nagrodę otrzymał też jego reżyser Amerykanin Richard Linklater.

Nagrody dla najlepszych aktorów pierwszoplanowych powędrowały do Julianne Moore („Motyl Still Alice”) i Eddiego Redmayne’a („Teorii wszystkiego” ). BAFTA za najlepszą aktorkę drugoplanową trafiła do Patricii Arquette („Boyhood”), a dla najlepszego aktora otrzymał J.K. Simmons („Whiplash”).

„Grand Budapest Hotel” dostał pięć nagród na 11 nominacji, ale żadnej z głównych kategorii. „Teoria wszystkiego” z 10 nominacji dostała tylko trzy statuetki. „Birdman” mimo 10 nominacjami skończył tylko z tym jednym wyróżnieniem, za zdjęcia.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNie przegap #10
Następny artykułDzielnice Wrocławia 10/2015
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.