Lipiec i sierpień to miesiące letnich igrzysk olimpijskich. Z tej okazji ruszamy z nowym cyklem, w którym będziemy prezentowali ciekawostki związane z IO. 

*

TAJEMNICA STANISŁAWY WALASIEWICZ.  

XI Letnie Igrzyska Olimpijskie rozpoczęły się 1 sierpnia w Berlinie w 1936 roku. Wtedy też po raz pierwszy zapłonął ogień olimpijski. Pierwszy znicz nowożytnych igrzysk olimpijskich przebył z Olimpii do Berlina aż 2939 km.

W igrzyskach wzięło udział aż 144 Polaków. Zdobyli wtedy po trzy srebrne i brązowe medale.

Jedną z medalistek była właśnie Stanisława Walasiewicz, która została wtedy wicemistrzynią w biegu na 100 metrów. Na poprzednich igrzyskach (Los Angeles 1932) zdobyła złoty medal, a wynikiem 11,9 s wyrównała rekord świata. W Berlinie lepsza okazała się jednak Helen Stephens.

Stanisława Walasiewicz

Najciekawsza sprawa związana ze Stanisławą Walasiewicz dotyczy jej płci. Biegaczka została w USA postrzelona przez napastnika podczas napadu i zmarła 4 grudnia 1980 roku. Zgodnie z amerykańskim prawem dotyczącym zgonów nienaturalnych, przeprowadzono sekcję zwłok.

Ta wykazała, że zawodniczka była osobą interseksualną – miała żeńskie i męskie (nie w pełni rozwinięte) narządy rozrodcze. Wiele dyskutowano nad odebraniem Walasiewicz medali i osiągnięć, jednak ani Międzynarodowy Komitet Olimpijski ani Międzynarodowa Federacja Lekkiej Atletyki nigdy oficjalnie nie odniosły się do tej sprawy.

 


Autor: Oliwia Stasiak
Zdjęcia: Wikipedia