Jedną z zasad olimpijskich było amatorstwo zawodników. Ze względu na czystość idei igrzysk w rywalizacji nie mogli brać udziału sportowcy, który osiągali jakiekolwiek korzyści majątkowe z uprawiania sportu. Co jednak w przypadku, gdy taki zawodnik zdobył dwa złote medale?

*

NAPRAWIONY BŁĄD?

Jim Thorpe został uznany przez amerykańskich dziennikarzy za najwybitniejszego sportowca pierwszej połowy XX wieku. Na Igrzyskach Olimpijskich w Sztokholmie w 1912 roku zdobył dwa złote medale w pięcioboju i dziesięcioboju.

Jim Thorpe

Rok później zawodnik został zdyskwalifikowany, bowiem udowodniono mu, że 1909 i 1910 rok występował w drużynie Rocky Mount i otrzymał za to niewielkie wynagrodzenie. Amatorski Związek Lekkoatletyczny odebrał mu status amatora, a Międzynarodowy Komitet Olimpijski tytuły i medale.

Zawodnik rozpoczął potem zawodową karierę. Zmarł, mając 65 lat. Podobno jego ostatnimi wypowiedzianymi słowami były: Gdzie są moje medale?

Po upływie czasu zmieniło się podejście do zawodowego sportu. Wtedy też postanowiono zwrócić Thorpe’owi zdobyte medale. W 1982 roku, czyli 70 lat później Komitet Wykonawczy MKOl podjął decyzję o cofnięciu dyskwalifikacji, a dzieci zawodnika otrzymały kopię zdobytych przez niego medali.

Co ciekawe, Komitet podjął jednocześnie decyzję o równoczesnym utrzymaniu tytułów przez zawodników, którzy przez te 70 lat figurowali jako mistrzowie olimpijscy. Sami sportowcy znali wyższość Jima Thorpe’a.


Zobacz też: POBIEGŁ BOSO (odc. 10)
TYLKO DLA MĘŻCZYZN (odc. 9)
IGRZYSKA JEŃCÓW (odc. 8)
KULA U NOGI (odc. 7)
JAPOŃSKA GWIAZDA (odc. 6)
ŁAZIENKA ARENĄ STARCIA OLIMPIJCZYKÓW (odc. 5)
GEST PRZYJAŹNI KOZAKIEWICZA (odc. 4)
KARIERA Z PRZESZKODAMI (odc. 3)
KOLEŻEŃSKI SIDŁO (odc. 2)
TAJEMNICA WALASIEWICZ (odc. 1)


Autor: Oliwia Stasiak