Na Igrzyskach Olimpijskich w Melbourne w 1956 roku Polacy zdobyli łącznie 9 medali, w tym tylko jeden złoty. Reprezentacja miała szansę na dwa złote krążki, jednak zasady fair play spowodowały, że nie udało się tego osiągnąć.

*

KOLEŻEŃSKI SIDŁO.

Janusz Sidło ps. Łokietek, Gruby (ur. 19 czerwca 1933 w Szopienicach, zmarł 2 sierpnia 1993 roku w Warszawie) był najwybitniejszym polskim lekkoatletą rzucającym oszczepem (przez 20 lat należał do dziesiątki najlepszych oszczepników świata). Na igrzyskach olimpijskich startował pięciokrotnie: od Helsinek 1952 do Meksyku 1968. Niestety, udało mu się zdobyć tylko jeden srebrny medal podczas IO w Melbourne 1956. Miał szansę na złoto, jednak sam ją sobie odebrał.

Janusz Sidło podczas rzutu oszczepem

Sidło był faworytem. W trzeciej kolejce, po rzucie na odległość 79,98 m (był to rekord olimpijski); prowadził. Złoty medal był na wyciągniecie ręki. Zdecydował się jednak pożyczyć swój oszczep Egilowi Danielsenowi. Norwegowi nie szło do tej pory zbyt dobrze… do czasu.
Oszczepem (marki Sandvik, produkcji szwedzkiej) pożyczonym od Sidły rzucił na odległość 85,71 m… pokonał Polaka i ustanowił wtedy rekord świata.

 

Czy wiecie, że…?
Pożyczenie przez Janusza Sidłę oszczepu uważa się do dzisiaj za jeden z najpiękniejszych przykładów olimpijskiej walki fair play.


Zobacz też: TAJEMNICA STANISŁAWY WALASIEWICZ (odc. 1)


Autor: Oliwia Stasiak
Zdjęcia: Wikipedia