We wszystkich sportach, w których zawodnicy ścigają się, kto pierwszy dotrze do mety, bardo często o wygranej przesądzają zdarzenia losowe na torze. Sprawdza się tutaj powiedzenie, gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta. Idealnie opisuje ono również finał biegu na 1000 metrów w short tracku podczas Igrzysk Olimpijskich w Salt Lake City w 2002 roku.

*

PODAROWANE ZWYCIĘSTWO

O niektórych mówi się, że urodzili się pod szczęśliwą gwiazdą. Do takich osób z pewnością można zaliczyć Stevena Bradbury’ego. Australijczyk zdobył złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Salt Lake City w 2002 roku w dość nieoczekiwanych okolicznościach.

Ciekawa i pełna szczęścia jest już sama droga łyżwiarza do finału. Najpierw w ćwierćfinale zajął 3. miejsce, ale dzięki dyskwalifikacji Marca Gagnona, awansował dalej.

W półfinale trzymał się z tyłu, jednak dzięki upadkowi swoich rywali, zdołał ich wyprzedzić i znaleźć się w finale.

Tam sytuacja się powtórzyła. Bradbury jechał na końcu aż do ostatniego okrążenia. Wtedy niespodziewanie tuż przed metą prawie wszyscy zawodnicy się przewrócili. Prawie, bo jedynie Australijczyk nie brał udziału w zderzeniu. Ze stoickim spokojem minął swoich rywali i został mistrzem olimpijskim.