Idea nowożytnych igrzysk odrodziła się w 1894 roku, kiedy to 23 czerwca z inicjatywy Pierre de Coubertin zwołano Międzynarodowy Kongres dla Wskrzeszenia Igrzysk Olimpijskich. Pierwsze nowożytne igrzyska dobyły się dwa lata później w Atenach. Kobiety nadal nie brały w nich udziału.

*

TYLKO DLA MĘŻCZYZN

Konkurencje nowożytnych igrzysk olimpijskich, podobnie jak te w starożytnej Grecji, przeznaczone były tylko i wyłącznie dla mężczyzn. Druga połowa XIX wieku przyniosła jednak falę emancypacji, w której kobiety wyrażały swoje niezadowolenie z powodu braku przysługujących im praw. Na IO w Atenach w 1896 roku kobiety nadal były dyskryminowane w tym względzie, że nie mogły brać udziału w turnieju. Przejawem protestu wobec tego była postawa Greczynki Stamati Rovithi z Rodos, która w ciągu 5,5 godziny przebiegła oficjalną trasę maratonu.

Protest zawodniczki poskutkował tym, że organizatorzy dopuścili kobiety do uczestnictwa w następnych Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 1900 roku, chociaż ich sukcesy nadal nie były traktowane poważnie. Konkurencje lekkoatletyczne kobiet wprowadzono dopiero na igrzyskach w Amsterdamie w 1928 r., a bieg maratoński w 1984 r. w Los Angeles. W Paryżu kobiety mogły brać udział w grze w krykieta, tenisa, golfa, zawodach żeglarskich, hippicznych i baloniarskich.


Zobacz też: IGRZYSKA JEŃCÓW (odc. 8)
KULA U NOGI (odc. 7)
JAPOŃSKA GWIAZDA (odc. 6)
ŁAZIENKA ARENĄ STARCIA OLIMPIJCZYKÓW (odc. 5)
GEST PRZYJAŹNI KOZAKIEWICZA (odc. 4)
KARIERA Z PRZESZKODAMI (odc. 3)
KOLEŻEŃSKI SIDŁO (odc. 2)
TAJEMNICA WALASIEWICZ (odc. 1)


Autor: Oliwia Stasiak