Już jutro odbędzie się kolejny pokaz w ramach 9. sezonu Polish Cinema for Beginners. Gościem projekcji „Imagine” będzie autor ścieżki dźwiękowej filmu, Tomasz Gąssowski. Spotkanie będzie okazją nie tylko do rozmowy o obrazie Andrzeja Jakimowskiego, ale i do gratulacji – trzy dni temu debiut reżyserski Gąssowskiego został nagrodzony podczas na 32. Europejskiego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Brest.

 
Tomasz Gąssowski jest muzykiem, kompozytorem, producentem muzycznym i filmowym, członkiem Polskiej Akademii Filmowej. Blisko współpracuje  z Andrzejem Jakimowskim, którego filmy koprodukuje i pisze do nich muzykę. Jego debiut reżyserski, krótkometrażowy „Baraż”, 12 listopada otrzymał jedną z czterech nagród przyznanych przez Jury konkursu głównego na 32. Europejskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Brest – jednym z najważniejszych festiwali krótkich metraży we Francji. W ciągu siedmiu dni festiwalowych pokazano 250 filmów wybranych z ponad 1800 zgłoszonych z 30 krajów. Do Konkursu Europejskiego, głównego konkursu festiwalu, wybrano 36 tytułów. „Baraż”, który otrzymał Prix Conseil Départemental du Finistère, jest jedynym polskim filmem, który został zakwalifikowany do konkursu tego prestiżowego i znanego na całym świecie festiwalu.
Zwiastun filmu „Imagine”

Podczas jutrzejszego pokazu Polish Cinema for Beginners Gąssowski opowie o pracy nad „Imagine” – powstałym w międzynarodowej koprodukcji trzecim filmie Andrzeja Jakimowskiego, jednego z najbardziej cenionych na świecie polskich autorów o wyrazistym, skupionym stylu. „Imagine” stawia pytania natury egzystencjalnej i tworzy magiczny portret Lizbony. Premiera filmu odbyła się na festiwalu w Toronto, następnie nagrodzono go za reżyserię na Warszawskim Festiwalu Filmowym.
 
Bohaterem filmu Jakimowskiego jest charyzmatyczny instruktor niewidomych Ian (angielski aktor Edward Hogg). Ian przybywa do Lizbony, by uczyć mieszkańców ośrodka dla ociemniałych techniki echolokacji – omijania przeszkód dzięki zjawisku echa akustycznego, pozwalającego na swobodne poruszanie bez użycia wzroku. Szybko staje się idolem mieszkających w murach szkoły niewidomych dzieciaków, budzi także zainteresowanie pięknej Evy (Alexandra Maria Lara). Pojawia się jednak wątpliwość: czy Ian jest mesjaszem czy szarlatanem? Pomaga rozbudzać nadzieje i mierzyć się z rzeczywistością czy wystawia wychowanków na niebezpieczeństwo?

Pokaz „Imagine” odbędzie się 16 listopada o godzinie 20:00 w Kinie Nowe Horyzonty. Bilety nabyć można przed seansami w kasach kina i na stronie KinoNH.pl. Więcej informacji na temat projektu znajdą Państwo na: PolishCinema.com.pl i facebook.com/PolishCinema. Na Polish Cinema for Beginners zaprasza Wrocławska Fundacja Filmowa.


Autor: Kuba Żary