Każda kobieta w letni czas uwielbia mieć muśniętą słońcem skórę. Podczas naturalnego opalania należy używać specjalnych kremów, lecz czy wiecie po co, i jaki krem wybrać? 

 

Fot. Piotr Ciosek

Słońce ma bardzo korzystny wpływ na organizm człowieka, dostarcza niezbędną witaminę D, świetnie wpływa na autonomiczny układ nerwowy, ale i nasze samopoczucie. Przyczynia sie również do świetnego kolorytu naszej skóry, pamiętajmy jednak: co za dużo to nie zdrowo!  Zbyt długie przybywanie na słońcu prowadzi do licznych oparzeń i starzenia się skóry. Co zrobić, aby temu zapobiec? Należy używać kremy z filtrem, które ochronią naszą skórę przed nieprzyjemnościami.

Jaki filtr wybrać?

Wybierając krem do opalania musicie sugerować sie wysokością stopnia ochrony przeciwsłonecznej czyli SPF. W naszym klimacie czas w jakim skóra nabiera lekko czerwony kolor to około15- 20 minut, maksymalnie do pół godziny. Stopień ochrony takiego kremu informuje was ile czasu od nałożenia go do pojawienia sie pierwszych podrażnień możemy bezpiecznie sie opalać.  Jest to okres tyle razy dłuższy, ile wynosi wartość SPF.

Więc filtr z SPF 20, informuje że mozemy (po jednym nałożeniu)  przebywać na słońcu ok. 400minut (20minx20SPF) bez wystąpienia problemów.

Nie ma większego problemu ze znalezieniem zwykłego kremu z filtrem w Polskich sklepach. Jeżeli jedziemy na dłuższy wyjazd nad morze czy w góry bez olejka czy kremu, bez mniejszych utrudnień znajdziemy go w miejscowych sklepikach czy stoiskach. Ceny takich preparatów nie są za wysokie, wahają się od 10 zł w góre.

PAMIĘTAJCIE, że kobiety z jasną karnacją powinny używać wysokich filtrów, wyższych niż kobiety o nieco cimniejszym kolorze skóry. JEDNAK DLA WASZEGO BEZPIECZEŃSTWA na pierwsze dłuższe spotkanie ze słońcem każda pani powinna użyć kremu z wysokim stopniem SPF, z czasem można go zmieniejszać.

(Piotr Ciosek)