Trybunał Konstytucyjny zdecydował w środę 20 lipca, że zakaz stosowania billboardów i dwudniowe wybory do Sejmu i Senatu są niezgodne z naszą konstytucją. To oznacza, że wybory odbędą się tradycyjnie jednego dnia.

Teraz wszystko zależy od Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jeśli ogłosi on wybory w sierpniu to odbędą się już według nowego kodeksu wyborczego / fot. Piotr Molecki/KPRP
Najważniejsze jest jednak, że sędziowie uznali jednomandatowe okręgi wyborcze do Senatu. To oznacza, że będziemy mogli głosować na wybranego przez nas kandydata, a nie na partię czy komitet. Będziemy mogli zagłosować także przez pełnomocnika i korespondencyjnie za granicą.
Będziemy mogli jeśli…
Teraz wszystko zależy od Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Jeżeli zarządzi wybory jeszcze w lipcu, to odbędą się one według starych zasad, bowiem Kodeks wyborczy nie wejdzie jeszcze w życie. Liczymy jednak, że Prezydent Komorowski postąpi zgodnie ze swoimi wcześniejszymi zapowiedziami i wybory 9 października ogłosi na początku sierpnia (pisaliśmy o tym na początku lipca >>>).
Wyrok trybunału to dobra wiadomość dla związanej z Prezydentem Rafałem Dutkiewiczem Unii Prezydentów Miast Obywatele do Senatu. – Gdyby nie dzisiejsze orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego to „Obywatele do Senatu” by upadli – podsumowuje Dutkiewicz.
(Daniel E. Groszewski)