Ku-Ba Duo, jedyny klasyczny duet gitarowo-saksofonowy w Polsce zagra we Wrocławiu. Zespół współtworzą Jan Kudełka i Arkadiusz Baran. Ich koncert rozpocznie kolejny cykl Podróży po Strunach im. Marka Długosza – projekt mający na celu promocję młodych, lokalnych gitarzystów. Koncert Ku-Ba Duo, Przyjaźń na gitarę i saksofon, odbędzie się 23 marca o godz. 17: 00 w budynku Starej Giełdy na wrocławskim Placu Solnym.

ku ba duo zdjęcie

Arkadiusz Baran i Jan Kudełka poznali się w katowickim Liceum Muzycznym.  Po jego ukończeniu Arkadiusz kontynuował naukę gry na saksofonie sopranowym i altowym w Akademii Muzycznej w Krakowie, a Jan – w klasie gitary w katowickiej Akademii Muzycznej. Intensywna nauka nie przeszkodziła im w pracy nad eksperymentalnym duetem. Po raz pierwszy jako Ku-Ba Duo zagrali w 2007. Od tamtej pory muzycy wielokrotnie występowali przed publicznością w Polsce, Czechach i na Ukrainie.

Nietypowy duet gitary klasycznej i saksofonu jest w przypadku Ku-Ba Duo niezwykle trafnym zestawieniem. Dzięki niemu zarówno popularne utwory klasyczne (np. Serenade F. Schuberta), jak i kompozycje współczesnych twórców (M. Pasiecznego, C. Farrella), zyskują nowe unikalne brzmienie. Duet Kudełka i Baran to także popularna muzyka filmowa (Aria z filmu Misja – Enrico Morricone), pełne ekspresji interpretacje utworów południowoamerykańskich (A. Piazzolla, M. D. Pujol, C. Machado) oraz nowatorskie wykonania standardów jazzowych.

O zaproszeniu Ku-Ba Duo do Wrocławia przesądziło nie tylko oryginalne zestawienie instrumentów, ale także osiągnięcia artystów. Arkadiusz Baran jest między innymi zwycięzcą konkursów saksofonowych w Jaworznie i Bydgoszczy. Natomiast Jan Kudełka jest zwycięzcą międzynarodowych konkursów w Grecji, Chorwacji i na Ukrainie, a także uczniem najwybitniejszych gitarzystów naszych czasów, takich jak Carlo Marchione, Pavel Steidl czy Ricardo Gallen. – Mimo młodego wieku, jest to duet naprawdę znakomitych muzyków, którzy uczyli się od najlepszych – mówi Katarzyna Krzysztyniak, prezes Wrocławskiego Towarzystwa Gitarowego.

Bilety w cenie 20 zł (normalny) i 10 zł (ulgowy) do nabycia przed koncertem oraz na: www.sklep.gitara.wroclaw.pl

Kolejne koncerty z cyklu Podróży po Strunach zaplanowane są na 27 kwietnia i 25 maja.

Autor | Kinga Bacewicz
Zdjęcie | materiały promocyjne

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł„Świat według Kiepskich” inaczej. Nowe twarze
Następny artykułProjekt: Kobiety!
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.