Jo Nesbø odwiedzi Wrocław jako gość Europejskiej Stolicy Kultury. Stanie się to 23 kwietnia 2016, gdy nasze miasto obejmie kadencję Światowej Stolicy Książki UNESCO. Zaplanowano też jedyne w Polsce spotkanie norweskiego pisarza z czytelnikami.

 

Powieści Jo Nesbø sprzedały się na całym świecie w ponad 27 milionów egzemplarzy, w tym ponad milion sztuk kupiono w Polsce. Norweg opublikował do tej pory 14 tytułów, które przetłumaczono na ponad 50 języków. Ekranizacji doczekał się thriller „Łowcy głów”, który otrzymał nominację do nagrody BAFTA oraz nagrodę Saturn za najlepszy film zagraniczny. Wkrótce zobaczymy „Pierwszy śnieg”, w którym w postać Harry’ego Hole’a wcieli się Michael Fassbender.

Nesbø zdobył wiele nagród, m.in.: za debiutancką powieść „Człowiek-nietoperz” (1997) otrzymał literacką Nagrodę Rivertona oraz Szklany Klucz; za powieść „Czerwone gardło” (2000) Nagrodą Księgarzy Norweskich oraz wybrano ją najlepszym norweskim kryminałem wszech czasów; Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru za całokształt twórczości otrzymał w 2010 roku, gdy był gościem Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu; Nagrodę Peer Gynta – za wpisanie Norwegii na światową mapę literatury otrzymał w 2013 roku od norweskiego parlamentu.

Pretekstem do przyjęcia zaproszenia przez Jo Nesbø jest Projekt Szekspir, w ramach którego autor napisał na nowo „Makbeta”… albo się tylko na inspirował. W związku z 400-leciem śmierci Williama Szekspira brytyjski wydawca Hogarth Press zaprosił do współpracy bestsellerowych pisarzy, powierzając im opowiedzenie na nowo wybranych przez nich dzieł wielkiego dramaturga. Co dokładanie napisał Nesbø? Na uzyskanie tej odpowiedzi musimy jeszcze trochę poczekać. Książka ukaże się w Polsce w 2017 roku nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego.

To nie koniec atrakcji związanych z weekendem otwarcia Światowej Stolicy Książki UNESCO (22-24 kwietnia). Organizatorzy plan zamierzają ujawniać stopniowo.

 

Jo Nesbø

Urodził się w 1960 roku w Oslo. Pierwsze związku Jo Nesbø z Polską to rok… 1974. Wspomniał o tym, gdy był we Wrocławiu przed sześcioma laty. – Byłem wtedy piłkarzem i nigdy nie zapomnę tego, co robili na boiskach Grzegorz Lato i Jan Tomaszewski – powiedział. Grał wtedy w Molde, gdzie na mecze w 20-tysięcznym mieście przychodziło po 12 tysięcy kibiców. Był przekonany, że zostanie piłkarzem. Plany zmieniła kontuzja. Jeden z najsłynniejszych norweskich autorów kryminałów jest z wykształcenia ekonomistą, pracował jako makler i dziennikarz. Jest też muzykiem rockowym, wokalistą i autorem tekstów piosenek zespołu Di Derre. W 2001 roku nagrał płytę solową. O sobie mówi: wolę mieć głód emocji, niż się im poddawać.

 

Autor | Daniel E. Groszewski

Zdjęcie | Paal Audestad