Jerzy Owsiak zrezygnował z pełnienia funkcji prezesa zarządu fundacji WOŚP. Owsiak poinformował o swojej decyzji na konferencji prasowej, chwilę po tym, jak podano informację o śmierci prezydenta Gdańska.

Paweł Adamowicz zmarł w wyniku obrażeń, zadanych mu przez nożownika. Atak na prezydenta miał miejsce podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku.
Niedługo po tym, jak podana została informacja o śmierci Adamowicza, Jurek Owsiak – szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – ogłosił, że rezygnuje ze stanowiska.

– Tragiczna sytuacja, związana z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, z finałem. I taka już pozostanie. Zawsze mogliśmy uratować jedno życie. Warto, aby Orkiestra i nasza fundacja funkcjonowała. To życie zostało stracone także podczas najpiękniejszego dnia, jakim jest finał. Osobiście składam rezygnację z funkcji szefa fundacji, czyli z prezesa zarządu WOŚP. Fundacja nadal będzie funkcjonowała, ale może to ułatwi także wszystkim tym, którzy nawet dzisiaj nie pohamowali się, aby napisać obrzydliwe słowa w moim kierunku – mówił Owsiak na konferencji prasowej.

Owsiak na konferencji prasowej nawiązał także do mowy nienawiści oraz gróźb, skierowanych w stronę prezydenta Poznania oraz Wrocławia.

– Mówiłem o tym, że ta nienawiść, także w moją stronę, w stronę fundacji grzeje od 25 lat. Od 25 lat staczam boje z ludźmi, którzy tak samo mi grożą. I niestety, polski wymiar sprawiedliwości, a także policja sobie z tym kompletnie nie daje rady. Policja zatrzymała dziś osobę, która groziła śmiercią prezydentom Poznania i Wrocławia. Do tej pory takie groźby były traktowane jako krytyka, ja się z tym spotykam także w wyrokach sądowych, gdzie ten stopień krytyki w Polsce rozszerzył się w sposób haniebny, zahacza o język nazistowski, faszystowski, język gróźb –stwierdził Owsiak. – Proszę podać mi wyrok sądowy, który by za taki język kogoś ukarał. Ja mam ten wyrok, Jurek Owsiak ma ten wyrok. Będę apelował od tego wyroku. Uznaje się, że ja mówię językiem nienawiści w stosunku do jednej z pań posłanek. Miliard złotych. Ponad miliard złotych przeznaczonych na służbę zdrowia. Mówi się, że prezydent zginął, że my jesteśmy współautorem tego, co się stało. Dziękuję wszystkim, którzy byli z nami, dziękuję za niezwykły finał, nie poddajemy się, fundacja się nie podda.

Jerzy Owsiak zrezygnował z funkcji szefa fundacji, ale nie rezygnuje tym samym z działalności na jej rzecz.

 – Nie będąc już szefem fundacji, będę dla niej pracował – w firmie, w której pracuję przez cały czas, ale już nie będę podejmował żadnych decyzji. W związku z tym może wyluzują ci, którzy w Polsce dostali niesamowitą, otwartą przestrzeń do takich działań – mówił Owsiak.

Konferencja prasowa Jerzego Owsiaka:


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcie: Ola Sopuch