Unikatowe filmy prezentujące burzliwą historię miasta: od 11 do 13 stycznia zapraszamy do Kina Nowe Horyzonty na piątą edycję przeglądu Kadry Wrocławia, czyli dokumentalną podróż w czasie. W programie znalazł się m.in. cykl Wrocław The Best – zestaw najlepszych filmów pokazywanych w ramach Kadrów w poprzednich latach. Wśród nich – nasz przebój – opowieść o Festung Breslau, która do tej pory zgromadziła w Nowych Horyzontach ponad 4 tysiące widzów.

W programie znalazła się także „Bitwa wrocławska”, głośny film Beaty Januchty o największej demonstracji Solidarności z 31 sierpnia 1982 roku. W ramach upamiętnienia Powodzi tysiąclecia pokażemy kompilację Wrocław leży nad Odrą – zestaw filmów ukazujących związek miasta z rzeką. Obok archiwalnych dokumentów (począwszy od lat 40. minionego wieku), będzie można zobaczyć  materiały filmowe z powodzi sprzed dwóch dekad. Przypomnimy także kataklizm, który nawiedził miasto w 1903 roku.

Prawdziwą perłą tegorocznych Kadrów jest przygotowany wspólnie z Galerią Entropia pokaz filmu „Włodzimierz Kałdowski – człowiek z kamerą”, dzięki któremu zobaczymy Wrocław lat 50., 60., 70. i początku lat 80. Dokument powstał z unikalnych materiałów wykonanych przez Włodzimierza Kałdowskiego – fotografa i filmowca-amatora, który uwiecznił m.in. życie kulturalne miasta, wydarzenia sportowe i polityczne; obserwował też rozwój transportu czy codzienną pracę i rekreację wrocławian. W przeciwieństwie do oficjalnych kronik filmowych, jego nagrania są spontaniczne, stworzone bez przycinania pod polityczny szablon.

Każdy seans poprzedzi prelekcja, w ramach której dowiemy się więcej o kontekście historycznym, społecznym czy kulturowym.

Bilety dostępne w kasach kina i na www.kinonh.pl (istnieje możliwość kupienia karnetów, biletów grupowych i szkolnych).

Program:

11 stycznia (czwartek), godz. 18.30: „Włodzimierz Kałdowski – człowiek z kamerą”

12 stycznia (piątek), godz. 10.00: „Bitwa wrocławska”; godz. 18.30: „Kadry Wrocławia The Best”

13 stycznia (sobota), godz. 18.30: Wrocław leży nad Odrą – powódź 1997 i inne materiały


Autor: Stanisław Abramik