- KARTKA Z KALENDARZA - 16 LIPCA -


Wydawnictwo Książkowe Klimaty powstało w 2013 roku we Wrocławiu z pasji do odkrywania tego, co nieznane.

- REKLAMA -

Publikujemy współczesną prozę europejską, kierując się przede wszystkim na południe. Naszymi książkami chcemy pokazywać te miejsca na literackiej mapie, które pomimo niewielkiego oddalenia geograficznego, wciąż pozostają w cieniu. W relacji zachodzącej na styku literatury i rzeczywistości intrygują nas granice, jakie wyznacza każda z nich. Miejsca przejścia czy też przecięcia tych relacji, punkty, w których tworzą się granice kulturowe, mentalne, granice powstające z narosłych stereotypów to dla nas miejsca, w których jako wydawnictwo szukamy inspiracji. Wydajemy takie książki, jakie sami chcielibyśmy czytać i oglądać: mówiące więcej o świecie wokół nas, zrywające ze schematami i stereotypami.

Topowa piątka 2014 roku

Każda seria to oddzielny kraj lub region, a tym samym – unikalny klimat. Do października wydaliśmy 17 książek w czterech seriach wydawniczych (Czeskie Klimaty, Greckie Klimaty, Słowackie Klimaty, poczekalnia.0), ponad trzydzieści tytułów jest już zaplanowanych na kolejne lata. W 2015 roku wprowadzimy do czytelniczego obiegu dwie kolejne serie wydawnicze: Rumuńskie Klimaty oraz Bułgarskie Klimaty, w których zaprezentujemy między innymi bestsellerową powieść bułgarskiego pisarza i dziennikarza, Zachary’ego Karabaszliewa, pt. 18% szarości, znakomite opowiadania Kalina Terzijskiego (obie w przekładzie Hanny Karpińskiej), a także obsypaną nagrodami powieść Varujana Vosganiana Księga szeptów w tłumaczeniu Joanny Kornaś-Warwas – przejmującą opowieść o świecie, który przeminął. Tłem dla Księgi szeptów jest historia ludobójstwa Ormian, niekończących się konwojów wygnańców w marszu śmierci na pustyni Deir-ez-Zor i tych, którzy obrali drogę uchodźstwa. Księga szeptów łączy wątki biograficzne, historyczne i fabularne, ma w sobie prostotę i płynność dobrze snutej opowieści. Premiera tej książki będzie miała miejsce 24 kwietnia 2015 roku – w stuletnią rocznicę rozpoczęcia eksterminacji narodu ormiańskiego.

Ponadto zaprezentujemy rumuńską wariację na temat twórczości Roberta Bolaña – książkę Marina Malaicu-Hondrariego pt. Bliskość, o której tłumacz, debiutujący w tej roli Dominik Małecki, pisze: „Bliskość to między innymi Andaluzja, mało snu, dużo dymu, budki telefoniczne, samochody, statki, latino jazz i poezja, dużo poezji, dużo literatury. To właściwie książka o literaturze i jej oddziaływaniu”.

W serii „Czeskie Klimaty” jedną z ważniejszych pozycji będzie książka Karela Čapka Rozmowy z Tomášem Garrigue Masarykiem. Nigdy wcześniej dwie tak ważne dla światowej kultury postacie nie współpracowały przy pisaniu biografii: Tomáš Garrigue Masaryk (1850-1937), prezydent-filozof, założyciel Czechosłowacji w 1918 r. i Karel Čapek (1890-1938), jeden z największych czeskich pisarzy. Čapek rozmawiał z Masarykiem przez kilka lat – na podstawie tych rozmów powstała opowieść, w której niezwykła historia Masaryka zostaje opowiedziana w sposób znany z najlepszych powieści Čapka: zwyczajnym i jednocześnie pełnym przedziwnej magii. W rezultacie powstała biografia wyjątkowa – zarówno w treści, jak i w formie.

W serii „Greckie Klimaty” po raz kolejny przedstawimy różnorodność współczesnej literatury greckiej, między innymi teksty Kostasa Akrivosa, Alexisa Panselinosa, Nikosa Panagiotopoulousa czy nagrodzonego Europejską Nagrodą Literacką Cypryjczyka Emiliosa Solomou, którego Dziennik zdrady w przekładzie Ewy T. Szyler ukaże się w maju 2015.

Większą uwagę niż do tej pory poświęcimy także serii przekładów z języka słowackiego: w roku  2015 ukażą się cztery tytuły, w tym także kolejna powieść uhonorowanego Literacką Nagrodą Europy Środkowej „Angelus” Pavla Rankova pt. Matki. To niezwykła historia macierzyństwa, dla którego tłem jest codzienność Gułagu, a po amnestii próba odnalezienia się
w nowych warunkach społecznych i politycznych.

Wydawnictwo bierze także udział w międzynarodowym projekcie K4, którego pomysłodawcą jest Petr Minařík z czeskiego wydawnictwa Vetřné mlýny. W projekcie biorą udział wydawcy z Czech (Vetřné mlýny), Słowacji (Kalligram) i Węgier (Kalligram). Książki ukazują się w tym samym czasie w każdym z czterech wymienionych krajów. Założeniem projektu K4 jest zapewnienie czytelnikom dostępu do dobrej współczesnej literatury środkowoeuropejskiej bez konieczności długiego oczekiwania na przekład.

*

Plan wydawniczy na rok 2015

Maroš Krajňak, Carpathia, tłum. Weronika Gogola, seria: Słowackie Klimaty, styczeń 2015.

Marin Malaicu-Hondrari, Bliskość, tłum. Dominik Małecki, seria: Rumuńskie Klimaty, luty 2015.

Leszek i Tadeusz Koczanowiczowie, Miedzy pokoleniami: „Dziady” – odpowiedź bez pytań, seria poczekalnia.0, marzec 2015.

Emilios Solomou, Dziennik zdrady, tłum. Ewa T. Szyler, seria: Greckie Klimaty, marzec 2015.

Miloš Urban, Lord Mord, tłum. Katarzyna Kępka-Falska, seria: Czeskie Klimaty, kwiecień 2015.

Jan Novák, Nie jest źle. Bracia Mašínowie. Największe wydarzenie czasów zimnej wojny, tłum. Dorota Dobrew, seria: Czeskie Klimaty, kwiecień 2015.

Varujan Vosganian, Księga szeptów, tłum. Joanna Kornaś-Warwas, seria: Rumuńskie Klimaty, kwiecień 2015.

Kalin Terzijski, Czy jest ktoś, kto cię kocha?, tłum. Hanna Karpińska, seria: Bułgarskie Klimaty, maj 2015.

Bernard-Marie Koltès, Listy, tłum. Lucy Sosnowska i Agata Witek, seria: poczekalnia.0, maj 2015.

Alexis Panselinos, Tajemnicze inskrypcje, tłum. Alicja Biaduń, seria: Greckie Klimaty, czerwiec 2015.

Maroš Krajňak, Entropia, tłum. Miłosz Waligórski, seria: Słowackie Klimaty, lipiec 2015.

Karel Čapek, Rozmowy z T. G. Masarykiem, przeł. Andrzej Czcibor-Piotrowski i Leszek Engelking, seria: Czeskie Klimaty, sierpień 2015.

Peter Krištúfek, Dom głuchego, tłum. Olga Stawińska, seria: Słowackie Klimaty, wrzesień 2015.

Pavol Rankov, Matki, tłum. Tomasz Grabiński, seria: Słowackie Klimaty, jesień 2015.

Jiři Hajíček, Rybia krew, tłum. Dorota Dobrew, seria: Czeskie Klimaty, listopad 2015.

Kostas Akrivos, Pandemonium, tłum. Michał Bzinkowski, seria: Greckie Klimaty, listopad 2015.

Nikos Panagiotopoulos, Dzieci Kaina, tłum. Katarzyna Rowińska, seria: Greckie Klimaty, grudzień 2015.

 

 Autor | Kama Margielska