Rozpoczęła się rozbiórka budynku przy ulicy Kurkowej 36 na Nadodrzu. Kamienica znajdowała się w bardzo złym stanie technicznym. Została jednak uwieczniona przed kilkoma laty w filmie „Most Szpiegów” w reżyserii Stevena Spielberga. 

Czteropiętrowy budynek z piwnicą i poddaszem został wysiedlony kilkanaście lat temu. Przed kilkoma laty wybuchł w nim pożar. Kamienica należała do prywatnego podmiotu – firmy Verity Development, która z czasem zmieniła nazwę na Sunrise Development. Właściciel planował remont budynku, ale po czasie zrezygnował z niego. Otrzymanie zgody na rozbiórkę przekreśliło plany, by wpisać kamienicę na rejestr zabytków. Zabiegali o to członkowie Towarzystwa Benderowskiego oraz Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia. Budynek ma zostać całkowicie zrównany z ziemią za około dwa miesiące.

Kurkowa 36 w kadrze „Mostu Szpiegów”

Kamienica została zaprojektowana w 1884 roku przez mistrza murarskiego Josepha Linkego. Dziewiętnastowieczny budynek można kojarzyć z „Mostu Szpiegów” Stevena Spielberga. Główną rolę zagrał w nim Tom Hanks, a ulica Kurkowa została  specjalnie ucharakteryzowana, by przypominać powojenny Berlin. Ekipa filmowa nagrywała ujęcia we Wrocławiu w 2014 roku.


Tekst i zdjęcie: Marcin Obłoza