O spektaklu „Gdzie żołnierze, tam piosenka”, który zobaczymy w ramach Nurtu OFF 35. Przeglądu Piosenki Aktorskiej rozmawiamy z Kamilem Chomiukiem, scenarzystą.

gdziezolnierzetampiosenka

Jesteś scenarzystą jednego z dziesięciu przedstawień, które zobaczymy w ramach Nurtu OFF. O czym ono będzie?

KAMIL CHOMIUK: – Historia dzieje się w przyszłości. W spektaklu będziecie mogli zobaczyć kapitulację Wrocławia oraz dwa śpiewające roboty. Będzie wesoło, bo parodiujemy niegdysiejszy festiwal w Kołobrzegu. Ale będzie też nieco zadumy nad kondycją ludzkości… po ludzkości – gdy już jej nie ma w kosmosie. W tej zwariowanej historii przemycam nieco refleksji nad światem.

Z Wrocławiem byłeś przed laty związany. Teraz wracasz…

– Tym bardzo się cieszę, że właśnie we Wrocławiu będzie miał premierę mój spektakl. To wspaniałe miasto, z którym w przeszłości byłem mocno związany. Teraz powracam do niego razem z Centralnym Zespołem Artystycznym, Kołobrzegiem i moimi robotami: kapitanem Diodą i porucznikiem Protonem.

Kiedy będzie można Was zobaczyć?

– W poniedziałek, 24 marca spektakl będzie dwukrotnie wystawiany na Scenie na Strychu we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Bilety są już w sprzedaży w kasach Capitolu. Kosztują jedynie złotówkę. Serdecznie zapraszamy i do zobaczenia.

Rozmawiał | Daniel E. Groszewski

 

 

O SZTUCE

Słupy nad Odrą stawiane, chabry z poligonu, w polu biały krzyż, to krajobraz z festiwalowych piosenek żołnierskich z Kołobrzegu. Do tego w domach czekające niecierpliwie dziewczęta, mama na przysiędze i ojczyzna, na której straży stoją chłopcy w mundurach.

O takiej sielance marzą dwa roboty w XXIII wieku, w momencie, gdy międzygalaktyczna wojna rozpętana przez Imperatora zbliża się ku końcowi. Jego armia bezwzględnych robotów unicestwia ostatni bastion oporu. Ludzkość znika z kosmosu. Dwóch wybrańców otrzymuje od Imperatora misję. Zaprogramowane roboty wyruszają z kosmiczną rewią, chcąc zmienić wizerunek złowrogiej armii. Ale życie artysty estradowego nie jest łatwe…

Spektakl jest zwariowaną parodią sztywnej konwencji piosenki żołnierskiej a także  przypomnieniem, przy jakich piosenkach Polacy potrafili się śmiać i wzruszać. Wiele kołobrzeskich wykonań stawało się szlagierami. Teraz mają szansę zabrzmieć na nowo.

(PPA)

Gdzie żołnierze, tam piosenka | Centralny Zespół Artystyczny

Scenariusz: Kamil Chomiuk
Reżyseria: kolektywna
Muzyka / kier. muzyczne: Robert Gołaszewski
Scenografia i kostiumy: Marcin Het, Maria Wytrykus
Obsada: Konrad Marszłek, Michał Wielewicki

poniedziałek, 24 marca
godz. 20.00 i 22.30
Wrocławski Teatr Współczesny | Scena na Strychu
ul. Rzeźnicza 12
bilety: 1 zł