Wytwórnia 20th Century Fox wystartowała z oficjalną kampanią Oscarową, której głównym celem jest uzyskanie jak najwięcej nominacji, a później statuetek przez film „Deadpool 2”. Choć całość brzmi jak żart, to wcale nim nie jest.

Twórcy nie będą się koncentrować na konkretnych kategoriach, ich plan zakłada, że wcisną film, wszędzie tam, gdzie będzie on chciany. Innymi słowy, walczą o nominacje w każdej możliwej kategorii włączając w to nagrodę dla najlepszego filmu.

Podobna akcja została przeprowadzona przy okazji walki o Oscary pierwszego „Deadpoola”. Akademia ostatecznie obraz pominęła, jednak został on dostrzeżony i nominowany w dwóch kategoriach Złotych Globów: najlepsza komedia lub musical oraz najlepszy aktor w komedii lub musicalu – Ryan Reynolds. Więc działania nie były wcale takie bezowocne, jak mogłoby się wydawać.

Sequel, podobnie jak część pierwsza, został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków oraz publiczność. Światowy przychód filmu ze sprzedaży biletów to ponad 734 miliony dolarów, nic zatem dziwnego, że wytwórnia stara się kuć żelazo póki gorące. Ma w tym pomóc zapowiedziany „Once Upon A Deadpool” czyli świąteczna przeróbka „Deadpoola 2”, która została dostosowana do kategorii wiekowej PG-13. Pomysł kontrowersyjny, jednak, jeśli wszystko wypali, to Fox niskim kosztem zarobi kilka(dziesiąt?) dodatkowych milionów.

Nie ma zatem tego złego, co by na dobre nie wyszło. Walka o nominacje do Oscarów nie jest wcale taka od rzeczy, zważywszy na to, że Akademia dostrzega kino rozrywkowe i stara się (choćby częściowo) zwracać w jego stronę. Miała w tym pomóc nowa kategoria, jednak na taki ruch zdecydowanie było zbyt wcześnie – fani wyrazili się jasno, a pomysł szybko poszedł w odstawkę.  

Natomiast, gdyby nawet wyobrazić sobie Oscary spod znaku filmów o superbohaterach, to nawet zakładając, że „Deadpool 2” otrzyma swoje nominacje, to i tak będzie miał problem w walce o statuetki z „Czarną Panterą”, która zdaje się faworytem.   

Świąteczna wersja „Deadpoola 2” wejdzie do kin już w grudniu.


Autor: Patryk Wolny