Były prezes zarządu WKS Śląska Wrocław, specjalista ds. funduszy europejskich, założyciel Kolei Dolnośląskich, obecny Marszałek Województwa Dolnośląskiego i radca prawny – tak prezentują się liderzy okręgów wyborczych. 19 września KWW Bezpartyjni Samorządowcy przedstawili swoje listy do Sejmiku Województwa. 

KWW Bezpartyjni Samorządowcy komitety wyborcze zarejestrowali w 62 okręgach w całej Polsce,  a w województwie dolnośląskim – we wszystkich 5 okręgach. Na listach wyborczych znaleźli się m.in. dotychczasowi radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, przedsiębiorcy czy działacze społeczni. Bezpartyjni Samorządowcy zawarli porozumienie z Dolnośląskim Ruchem Samorządowym – przedstawiciele tego drugiego ugrupowania wystartują z list Bezpartyjnych.

– Nasi kandydaci to osoby, które doskonale znają pracę w samorządzie, ale i również doskonale znają potrzeby i aspiracje Dolnego Śląska, który bardzo dynamicznie w ostatnich latach się rozwija. Jesteśmy liderem w Unii Europejskiej w klasyfikacji regionu również dzięki temu, że przez ostatnią kadencję bardzo wiele do powiedzenia mają właśnie komitety bezpartyjne, bezpartyjni samorządowcy. Nas nie interesują spory polityczne, walki polityczne. Nas interesuje praca – na rzecz ludzi, mieszkańców, na rzecz Dolnego Śląska – mówił Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, który jest „jedynką” w okręgu nr 4.

Jednym z liderów Bezpartyjnych Samorządowców jest Robert Raczyński, prezydent Lubina. Jak mówił na konferencji prasowej, ruch chce kontynuować to, co do tej pory udało się zrobić. Zapewnił również, że samorządowcy mają szereg nowych projektów, które chcą wprowadzić do nowego sejmiku.
Na temat funkcjonowania Bezpartyjnych oraz planach wypowiedział się również prof. Edward Czapiewski.

– Bezpartyjni Samorządowcy to zupełnie coś innego niż partie polityczne, które mają bardzo określone cele, swoją hierarchię, struktury, walczą o władzę. Naszym zadaniem jest walka o to, aby w Polsce było mniej centralizacji, a więcej samorządności. Dlatego stawiamy na samorządy terytorialne i na inne formy samorządności. Bez demagogii, bez czczych obietnic chcemy dalej realizować to, co zostało wytyczone – mówił profesor Czapiewski, który wystartuje w okręgu nr 1. – Ruch Bezpartyjnych Samorządowców chce być taką trzecią siłą – mamy dwa olbrzymie ugrupowania i ludzie bardzo często mają dość partii i nie głosują. Dlatego my jesteśmy pewną alternatywą – na nas można zagłosować, bo my wnosimy w wyborach samorządowych coś bardzo konkretnego. Nie mamy nic przeciwko partiom, ale my pokazujemy zupełnie inną płaszczyznę.

 

Liderem wrocławskiej listy będzie Michał Bobowiec, obecny szef klubu Dolnośląskiego Ruchu Samorządowego i były prezes WKS Śląsk.

– Uważam, że przez ostatnie 4 lata tej kadencji bardzo dobrze pracowaliśmy na rzecz całego województwa. Razem z panem marszałkiem i całym zarządem bardzo dobrze tą pracę realizowaliśmy i chcielibyśmy dalej kontynuować ten sam kierunek rozwoju, który jest nadany. Wybudowane ogromne liczby dróg, nowe pociągi i ścieżki rowerowe – te wszystkie sprawy o których mówimy, chcemy dalej móc kontynuować – mówił Bobowiec.

„Jedynką” w okręgu nr 4 będzie Patryk Wild, były wicemarszałek województwa dolnośląskiego i założyciel Kolei Dolnośląskich.

– Dla tych położonych peryferyjnie części województwa kluczową sprawą jest system transportu. Pozwoli on połączyć te lokomotywy rozwojowe z wagonami, czyli obszarami, które tych szans rozwojowych mają mniej, ale dzięki połączeniom te szanse mogą być zapewnione. Dziesięć lat temu miałem zaszczyt powoływać Koleje Dolnośląskie, ten projekt się świetnie udał i nadal się świetnie udaje. Myślę, że system transportu, czyli drogi, ale przede wszystkim system regionalnego transportu publicznego, czyli kolejowego, to jest główne zadanie dla samorządu województwa. Zadanie, z którego do tej pory wywiązujemy się najlepiej w Polsce, bo mamy największe wzrosty pasażerów, nieporównywalne z innymi regionami. Myślę, że będziemy jeszcze lepsi, ponieważ się na tym dobrze znamy – stwierdził Patryk Wild.

Okręg nr 1 (Wrocław)
1. Michał Bobowiec
2. Ewa Zdrojewska
3. Paweł Wróblewski
4. Henryk Macała
5. Elżbieta Kaczmarzyk-Janczak
6. Edward Czapiewski
7. Marta Maciążek-Rylokowska
8. Barbara Rusinowska-Kollek
9. Michał Nowakowski
10. Ewa Rzewuska

Okręg nr 2 (podwrocławski)
1. Dariusz Stasiak
2. Janusz Marszałek
3. Paweł Zakrzewski
4. Krystyna Haładaj
5. Jan Janas
6. Edyta Ostrowska
7. Piotr Iskra
8. Agata Bartulica
9. Magdalena Wiżgała
10. Zbigniew Zdrojewski

Okręg nr 3 (wałbrzyski)
1. Patryk Wild
2. Czesław Kręcichwost
3. Stanisław Grędziński
4. Tadeusz Drenowski
5. Ewa Tutka
6. Iwona Michancio
7. Sebastian Hałaczkiewicz
8. Ilona Sitek Warzecha
9. Katarzyna Joanna Gabriel
10. Julian Golak

Okręg nr 4 (Jelenia Góra/Bolesławiec)
1. Cezary Przybylski
2. Marek Obrębalski
3. Halina Piotrowska
4. Justyna Magdalena Foremna
5. Aleksandra Tobiasz
6. Bartosz Kuświk
7. Eugeniusz Grabas
8. Katarzyna Grzelak

Okręg nr 5 (legnicko – głogowski)
1. Tymoteusz Myrda
2. Jacek Kiełb
3. Piotr Poznański
4. Emilia Prokopczak
5. Artur Urbański
6. Monika Kaczmarek
7. Emilia Sobieska
8. Piotr Midziak


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcie: Ola Sopuch