Podczas październikowych wyborów aż dziesięciu kandydatów ubiegać się będzie o fotel prezydenta Wrocławia. Czas zgłaszania przez komitety wyborcze swoich kandydatów minął w środę 26 września. Kim są pretendenci na stanowisko prezydenta Wrocławia?

Na karcie wyborczej znajdzie się 6 mężczyzn i 4 kobiety. Najmłodszy ma 29 lat, a najstarszy 61. Dziewięciu mieszka we Wrocławiu, jeden to mieszkaniec podwrocławskich Pisarzowic.

Jarosław Bogusławski – KWW Jarka Bogusławskiego

50 lat, miejsce zamieszkania: Pisarzowice
Jarosław Bogusławski znany jest m.in. z udziału w wielu manifestacjach organizowanych przez narodowców. Był również wśród protestujących przeciwko budowie niemieckiego zakładu naprawy silników samolotowych pod Środą Śląską. W wyborach na prezydenta Wrocławia startował już cztery lata temu.


Zbigniew Jarząbek – KWW Kukiz’15

61 lat, miejsce zamieszkania: Wrocław
Zbigniew Jarząbek był kiedyś członkiem Unii Polityki Realnej, a także sygnatariuszem Kongresu Nowej Prawicy. W 2015 roku kandydował na senatora.


Marta Lempart – KWW Wrocław dla Wszystkich

39 lat, miejsce zamieszkania: Wrocław
Marta Lempart to znana wrocławska aktywistka, liderka Obywatelskiego Strajku Kobiet.


Mieczysław Maj – KW Wolni i Solidarni

Facebook Mieczysław Maj

29 lat, miejsce zamieszkania: Wrocław
Mieczysław Maj jest magistrem ekonomii, specjalizacja – ekonomia menadżerska. Studiował na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.


Jerzy Michalak – KWW Bezpartyjny Ruch Obywatelski Jerzego Michalaka

44 lata, miejsce zamieszkania: Wrocław
Jerzy Michalak to członek zarządu województwa. W latach 2010–2014 radny miejski Wrocławia. Od lutego 2014 do listopada 2014 wicemarszałek województwa dolnośląskiego. Od grudnia 2014 radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.


Katarzyna Obara-Kowalska – KW Bezpartyjny Wrocław

Katarzyna Obara-Kowalska

40 lat, miejsce zamieszkania: Wrocław
Katarzyna Obara-Kowalska jest radną miejską od dwóch kadencji. Dwa lata temu została skreślona z listy radnych klubu Rafała Dutkiewicza i Platformy Obywatelskiej. Ma doświadczenie w pracy w mediach – była prezenterką telewizyjną.


Mirosława Stachowiak-Różecka –  KW Prawo i Sprawiedliwość

45 lat, miejsce zamieszkania: Wrocław
Mirosława Stachowiak-Różecka po raz pierwszy została posłem w 2015 roku. Pracuje w trzech sejmowych komisjach. Zasiadała również we wrocławskiej radzie miejskiej. Na stanowisko prezydenta Wrocławia kandydowała już cztery lata temu – w drugiej turze przegrała z Rafałem Dutkiewiczem.


Jacek Sutryk – Koalicja Obywatelska (koalicja Nowoczesnej i Platformy Obywatelskiej)

40 lat, miejsce zamieszkania: Wrocław
Jacek Sutryk jest dyrektorem Departamentu Spraw Społecznych. Wcześniej przez cztery lata był dyrektorem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu. Otrzymał poparcie od Rafała Dutkiewicza.


Małgorzata Tracz – KW Partia Zieloni

32 lata, miejsce zamieszkania: Wrocław
Małgorzata Tracz znana jest z swoich proekologicznych działań i walki o środowisko. Należy do Stowarzyszenia Dolnośląski Kongres Kobiet oraz jest członkiem Rady Programowej Kongresu Kobiet. Od maja 2015 roku jest współprzewodniczącą Partii Zieloni.


Artur Zborowski – KW Jesteśmy Stąd

44 lata, miejsce zamieszkania: Wrocław
Artur Zborowski jest nauczycielem w szkole podstawowej oraz w liceum, gdzie uczy filozofii i etyki.


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcia: Ola Sopuch, Facebook, archiwum prywatne