„Kapitan Marvel” podoba się wszystkim, nie licząc trolli i botów, które zasypały Rottentomatoes negatywnymi recenzjami.

Pierwszy akt domniemanej zbrodni przeciwko najnowszemu obrazowi Marvela miała miejsce jeszcze przed premierą filmu. Rottentomatoes pozwalał użytkownikom przesyłać swoje opinie odnośnie do tego, czy chcieliby obejrzeć film czy też przeciwnie. Jednak w przypadku „Kapitan Marvel” ocen pojawiło się znacznie więcej niż u konkurencji, a większość z nich była negatywna – komentujący zostali okrzyknięci trollami, a w samym portalu wprowadzono odpowiednie poprawki, by przeciwdziałać podobnym sytuacjom w przyszłości.

Pierwszy zwiastun filmu „Kapitan Marvel”

Akt drugi rozpoczął się wraz z premierą filmu i odblokowaniem możliwości wystawiania recenzji. Okazało się bowiem, że średnia ocen fanów waha się w okolicach 30-40%. Rottentomatoes zdecydował, że usunie część wpisów (negatywnych, choć podobno pozytywne też były usuwane) ponieważ, jak zauważył, zostały wystawione przez boty. Nie spodobało się to użytkownikom, którzy oskarżyli portal o losowe kasowanie ich wpisów.

Cenzura – w trosce o widza

Oburzenie fanów wskazuje, że usuwanie ocen przez Rottentomatoes nie jest najlepszym rozwiązaniem. Nie sposób odróżnić użytkowników którzy widzieli film, od tych, którzy go nie oglądali, a mimo wszystko podzielili się swoimi wrażeniami wystawiając negatywną ocenę, recenzję. Najrozsądniejszym, a jednocześnie najgorszym, rozwiązaniem wydaje się usuwanie wpisów, które działają na niekorzyść obrazu, jednak wtedy mamy do czynienia z cenzurą.

Natomiast brak cenzury może obniżyć faktyczną ocenę filmu, która (istnieje takie prawdopodobieństwo) zniechęci potencjalnych widzów do wybrania się na seans. Ostatecznie, to nie Rottentomatoes nie powinien decydować, co nadaje się do opublikowania, a co nie.

Zdumiewający Box Office

Obecnie na Rottentomatoes widnieje ponad 52 tysiące ocen wystawionych przez widzów, a mineło zaledwie kilka dni od premiery. Obrońcy słusznej ocenyKapitan Marvel” wskazują, że to nie możliwe, żeby film zebrał tyle recenzji w tak krótkim czasie. Dla porównania, podobną wartością może pochwalić się film „Jak wytresować smoka 3” który premierę miał ponad dwa tygodnie temu.

Podkreślić należy, że „Kapitan Marvel” zanotował naprawdę dobre otwarcie w amerykańskich kinach z szacowanym wynikiem 153 mln dolarów, co plasuje film na trzecim miejscu jeśli chodzi o najlepsze otwarcie marca w historii. Pierwsze dwa miejsca należą do filmów „Piękna i Bestia” (174,7 mln) oraz „Batman v Superman: Świt sprawiedliwości” (166 mln). Jest to wynik przekraczający oczekiwania twórców. Niewykluczone zatem, że odbiorcy mogli dać upust swojemu niezadowoleniu wystawiając słabe noty i komentując aż tak licznie.

To jeszcze nie koniec

Ostatecznie, najgorzej w tym wszystkim, wypadło nazywanie ludzi, którym nie podobał się film, lub nie chcieli go obejrzeć odpowiednio trollami lub botami. I faktycznie, w części (może nawet lwiej) zapewne pokrywa to się z rzeczywistością, niemniej takie kategoryzowanie użytkowników jest poniżej poziomu wszelkiej krytyki. Zarówno ze strony mediów, jak i samego Rottentomatoes.

Film zarobi, Marvel wyprodukuje kolejny, a opisana powyżej zbrodnia przeminie. Pytanie, jak to się odbije na uzytkownikach i możliwości wystawiana negatywnych ocen na portalach pokroju Rottentomatoes.

Ps. zapewne sam muszę być trollem, ponieważ uważam, że „Kapitan Marvel” nie jest wart uwagi.

Autor: Patryk Wolny