Europejska Stolica Kultury przygotowała kolejny zastrzyk wydarzeń kulturalnych dla wrocławian. Już 7 października o godzinie 19.00 w Parku Południowym rozpocznie się Festiwal Kartoteka Rozrzucona. Na pierwszy ognień prawdziwa uczta: spektakl Leszka Mądzika „Odchodzi” – pisze Sabina Misakiewicz.

Przez cztery dni od 7 do 10 października odbywać się będą spotkania teatralne mające na celu przypomnieć i dać nowe życie poetyce Różewicza.  Zaproszeni artyści zaprezentują swoją pracę w różnych przestrzeniach pozateatralnych.

– O co chodzi?  O to, aby Tadeuszowi Różewiczowi zrobić kartotekę. Żeby jemu ułożyć swoistą kartotekę w przestrzeni miasta i kultury, w przestrzeni myśli. Zabrać się za to, co tak naprawdę jest naszą powinnością. Grzechem zaniechania byłoby nie odzyskiwać tych fragmentów dla nas – mówił Jarosław Fret, przewodniczący rady kuratorów Europejskiej Stolicy Kultury.

Program festiwalu opiera się na trzech ściśle związanych ze sobą nurtach. Pierwszy z nich „Zawsze Fragment” zabierze widzów do miejsc poza budynkami teatrów. W nich prezentowane będą fragmenty realizacji dramatów Różewicza. „Powtórzenia” opierają się na remiksach spektakli teatru tańca, formy czy teatru dramatycznego. Natomiast „Parasol” będzie odniesień  się do różewiczowskiej filozofii tworzenia teatru.

Uczestnicy festiwalu, którzy maja zamiar przejść cały cykl spotkań otrzymają od organizatorów publikację rękopisu „Kartoteki” Tadeusza Różewicza. W tym celu należy zarejestrować się na stronie internetowej stworzonej specjalnie z okazji tego przeglądu. Wstęp na wszystkie spektakle jest bezpłatny.

Integralna częścią festiwalu jest również projekt Wrocławskiego Teatru Współczesnego – Strefy Kontaktu, w ramach którego  realizowane są teksty patronów: Helmuta Kajzara, Tymoteusza Karpowicza oraz Tadeusza Różewicza.

– Jarosław mówił o tworzeniu „Kartoteki” Różewiczowi, u nas zajmuje się tym Paweł Miśkiewicz na Dużej Scenie Teatru Współczesnego i już szóstego października pokaz przedpremierowy „Nauki chodzenia” – dodała Tatiana Drzycimska, rzeczniczka prasowa WTW.

Oprócz tego spektaklu „Dzielnice Magazine” szczególnie polecają uwadze: „Odchodzi” w reż. Leszka Mądzika, „Kartoteka” w reż. Marcina Kalisza i „III Furie” w reż. Marcina Libera.


PROGRAM FESTIWALU:

piątek | 7.10

godz. 19
„Odchodzi” reż. Leszek Mądzik
Park Południowy

sobota | 8.10

godz. 17
godz. „Odejście głodomora” reż. Bogusław Kierc
Sky Tower

godz. 20
„Kartoteka” reż. Marcin Kalisz
Scena na Świebodzkim

niedziela | 9.10

godz. 17
„Kartoteka 2.016”
Teatr Polski, Scena Kameralna, Podwórze

godz. 19
„Lament. Pamięci Tadeusza Różewicza” reż. Ewa Wycichowska
Centrum Historii Zajezdnia

godz. 20.30
„III Furie” reż. Marcin Liber
Wrocław Świebodzki, poczekalnie

poniedziałek | 10.10

godz.17
„Śmieszny staruszek” reż. Krzysztof Gordon
Uniwersytet Wrocławski, Aula im. Witolda Świdy

godz. 18
„Kartoteka – fragment” reż. Janusz Opryński
parking pod NFM

godz. 19
„Paw królowej” reż. Paweł Świątek
Stara Piekarnia, ul. Księcia Witolda

godz. 20.30
„Kartoteka – fragment” reż. Wiesław Komasa
przejście podziemne na pl. Jana Pawła II


Więcej informacji na stronie: www.kartotekarozrzucona.pl

 

Autor | Sabina Misakiewicz

 


Przez najbliższe dwa miesiące Wrocław będzie żył przede wszystkim teatrem. Poza wielkim, trwającym ponad miesiąc świętem teatru, czyli Olimpiadą Teatralną (14 października – 13 listopada), już niebawem rozpocznie się niezwykły festiwal pod nazwą Kartoteka Rozrzucona (7-10 października), podczas którego teatr – dosłownie – wyjdzie do publiczności. To poświęcony twórczości Tadeusza Różewicza wyjątkowy przegląd spektakli, akcji i wszelakich form artystycznych wpisanych w przestrzeń ulic oraz placów Wrocławia. Dziewięć bezpłatnych prezentacji zobaczymy m.in. w Parku Południowym, podziemnym parkingu pod NFM, w Sky Tower, w przejściu podziemnym pod placem Jana Pawła II i w Centrum Historii Zajezdnia. Wydarzeniom artystycznym towarzyszyć będzie wznowienie publikacji „Kartoteka, skoroszyt” słynnego dramaturga i poety. Twórczość Tadeusza Różewicza stanowi również inspirację dla projektu Wrocławskiego Teatru Współczesnego STREFY KONTAKTU 2016. Podczas październikowych Dni Patronów (6-9 października), zobaczymy realizacje sceniczne utworów Helmuta Kajzara, Tymoteusza Karpowicza i premierę spektaklu „Nauka chodzenia” w reżyserii Pawła Miśkiewicza opartą na dramatach, poezji i prozie Różewicza.