Wystawa Elżbiety Targońskiej i Magdy Wallner to fotograficzny zapis podróży do Katmandu – stolicy Nepalu, świata nieświadomego tego, co stanie się 25 kwietnia 2015 roku. W pierwszą rocznicę trzęsienia ziemi, które miało siłę 7,8 stopni w skali Richtera Galerii Wnętrz Domar zaprasza na niezwykły wernisaż.

Ubiegłoroczny kataklizm w Nepalu pochłonął blisko 10 tysięcy ludzi. Setki tysięcy straciło dach nad głową. Zniszczone został też zabytki wpisane na listę UNESCO, m.in. wykonane z drewna świątynie wyznawców hinduizmu. W Katmandu, które założone zostało w 723 roku przez króla Guanakama Deva na każdym kroku historia przeplatała się z nowoczesnością.

Na 32 fotografiach zobaczymy portrety mieszkańców, niezwykłą architekturę, świat, w którym starożytna mistyka spotyka się z nowoczesnością. Katmandu widziane przez pryzmat podróżniczek z ciekawością wędrujących po zakamarkach miasta, jakby w poszukiwaniu magicznej krainy Shangri-La, do której nieustannie się powraca w myślach.

Chęć odwiedzenia Katmandu i zrobienia fotografii było silniejsze ode mnie, dlatego z roku na rok przybywało moich podróży i negatywów prezentujących nepalską krainę. Zatrzymane przez nas w kadrach motywy, twarze mieszkańców, stanowią magiczny obraz Katmandu jakiego próżno obecnie szukać. Tym bardziej cieszę się, że możemy przybliżyć go wrocławianom w trakcie wystawy – mówi Elżbieta Targońska, jedna z autorek zdjęć.

Podczas wernisażu uczestnicy nie tylko poznają opowieści autorek o podróży po Nepalu, ale także historię realnej pomocy Nepalczykom i walki ze skutkami żywiołu, o których opowie dziennikarz telewizyjny i wykładowca Sławek Matczak, który kilka razy był w Himalajach. Dodatkowo będzie można zasmakować potraw kuchni nepalskiej i wsłuchać się w koncert mis tybetańskich.

Za sprawą zdjęć Elżbiety Targońskiej i Magdy Wallner z przyjemnością zagłębiłam się w magiczny świat Katmandu. Patrzę na owoc ich pracy i widzę to piękne, zabytkowe miasto, zatrzymane w ich obiektywach, widziane przez pryzmat ich wrażliwości. Cieszę się, że temat bliski mojemu sercu będzie zaprezentowany właśnie w naszej Galerii – mówi Aldona Mioduszewska, Dyrektor Marketingu Domaru.


POMOC DLA NEPALU

  • Podczas wernisaż połączony będzie z aukcją charytatywną pocztówek „cegiełek”, z których dochód przeznaczony jest na budowę Domku Doktora w Dumre k. Katmandu czyli przychodni, w której lekarze wolontariusze z Polski będą pomagali mieszkańcom. Wioska Dumre w dystrykcie Nuwakot, w regionie Sunkhani – ok. 29 km od Katmandu została zniszczona w 100% – kilkanaście domów tworzących osadę oraz szkołę trzeba postawić od nowa.

Wernisaż wystawy: 25.04. 2016, godz. godzina 18.00, poziom 2, Galeria Inspiracji Architekta.

Wystawę “Katmandu. Zdjęcia przed końcem świata” będzie można oglądać do 31. maja 2016 roku w Galerii Wnętrz Domar, przy Braniborskiej 14 we Wrocławiu w godzinach otwarcia Galerii.

Wstęp na wernisaż i wystawę jest bezpłatny.


Elżbieta Targońska

Wrocławianka z ogromnym apetytem na życie i spotkania z drugim człowiekiem, ciekawa świata, otwarta na zmiany i nowości. Z wykształcenia – geograf i menadżer, z doświadczenia – nauczyciel, rzemieślnik i przedsiębiorca, z zamiłowania- podróżnik i fotograf. Podróże – te dalekie i bliskie – stanowią znakomitą okazję do spotkań z ludźmi i to dzięki nim powstają zdjęcia osób, z których każdy coś wnosi w jej życie. Odwiedziła kilkadziesiąt krajów na świecie (ostatnio – Kuba i Afryka Południowa oraz Austria) i wciąż ma nadzieję na nowe eksploracje. Jednak równie pasjonującym celem wypraw może być i często bywa np. wieś pod Wrocławiem czy urokliwy zakątek Jury Krakowsko- Częstochowskiej lub w Bieszczadach. Najbardziej interesuje ją fotografia portretowa, krajobrazowa i reportaż. Prowadzi blog (www.zoltyblog.wordpres.com) , jej fotografie były 2-krotnie wykorzystane w literaturze fachowej ( z dziedziny psychologii).

Magda Wallner

Wrocławianka z urodzenia, obywatelka świata i podróżniczka z pasji. Członkini Dolnośląskiego Stowarzyszenia Artystów Fotografików i Twórców audiowizualnych. Fotografuje od ponad dekady. Jej ulubionymi motywami są jest natura , zwłaszcza że namiętnie obserwuje życie ptaków i uwiecznia je na fotografiach, ostatnio w Andaluzji. Połączenie pasji podróżniczej i fotografii zaowocowało pięknymi seriami zdjęć m in z: Nowej Zelandii, Australii, Azji, USA i Kanady. Jej prace były prezentowane już we Wrocławiu i spotkały się z ciepłym przyjęciem. Fotografie w Nepalu wykonała na rok przed trzęsieniem ziemi i uwieczniła świat, którego już nie ma.


Organizatorzy wystawy: Galeria Wnętrz Domar / Galeria Inspiracji Architekta. Partnerzy: DASHIRA, Mała Polska, CMYK.

Patroni medialni: Imperium Kobiet, Dolnośląski Magazyn Fotograficzny, Kapitał Dolnego Śląska, Radio RAM, Lounge Magazyn, Goodlife Magazine, Wroclaw.pl, PIK.wroclaw.pl, InfoArt24, DZIELNICE MAGAZINE, Kulturaonline.pl, FORMAT.

plakat