W poniedziałek (6.02) o godzinie 13:00, w budynku oddziału terenowego AMW przy ul. Zwycięskiej 14, odbędzie się przetarg zorganizowany przez Agencję Mienia Wojskowego, która po raz kolejny spróbuje sprzedać Kępę Mieszczańską.

wizualizacja/ Agencja Mienia Wojskowego

 

Wojsko decyzję o pozbyciu się wyspy podjęło w grudniu 2008 roku. Do dziś nowego nabywcę znalazła tylko jedna działka, najbliższy przetarg będzie już dziewiątym podejściem zbycia terenów powojskowych.

Kępa Mieszczańska to jeden z potencjalnie najbardziej atrakcyjnych inwestycyjnie skrawków miasta, który nie został jeszcze należycie wykorzystany. W sumie na nowych nabywców czeka ponad 12 ha ziemi, podzielonych na 24 działki, gotowych do inwestycji o przeznaczeniu mieszkalno-usługowym. Wrocławski oddział AMW, 5 grudnia 2008 roku, ogłosił decyzję o pozbyciu się wyspy, bardzo szybko, bo 12 dni później, odbył się pierwszy przetarg w trakcie, którego próbowano sprzedać wyspę (w całości) za astronomiczną cenę ok. 390 mln. złotych. Przetarg nie wyłonił kupca, a na drugą próbę zdecydowano się dopiero 5 maja 2009 roku, cena nieruchomości została obniżona o 10% w stosunku do zeszłorocznej, niestety dla AMW tym razem chętnych do kupna również zabrakło. Trzecie podejście (20.07.09) ,tak jak dwa poprzednie, też zakończyło się przetargowym fiaskiem ze strony wojska. Jak do tej pory jedyna działka, która znalazła nowego właściciela została sprzedana 11 grudnia 2009 roku, a nabywcą została wrocławska firma deweloperska Rafin. Wizualizacje planowanych obiektów można zobaczyć TU.

Sposobem na niskie zainteresowanie inwestorów wyspą miały być ruchy, które uatrakcyjniłyby teren dla potencjalnych kupujących. Oprócz niższych cen wywoławczych, postanowiono (16.11.2009) o dalszym rozparcelowaniu (24 działki-KLIKNIJ TU ) , a także (10.02.2010) o możliwości budowania wysokościowców. Pięć kolejnych przetargów w okresie od maja 2010 r. do września 2011 r. nie przyniosło Agencji Mienia Wojskowego ani złotówki z tytułu sprzedaży gruntu na Kępie Mieszczańskiej.

W roku 2012 wojsko zaplanowało 3 duże przetargi na tereny znajdujące się na wyspie. W trakcie poniedziałkowego, i pierwszego w nowym roku, wystawione zostaną 4 parcele o łącznej powierzchni ponad 2 ha. Kolejne etapy sprzedaży zaplanowano na 19.03 oraz 23.03 br. Miejsce gdzie stoi legendarna hala „Kosynierka”, w której trenują i grają obecnie sekcje koszykarskie WKS Śląsk Wrocław, także uwzględnione jest jako teren podlegający sprzedaży, jednak termin w jakim obiekt trafi pod młotek ( lub zostanie przekazany miastu/klubowi) nie został jeszcze ustalony.

Na grafice oznaczone zostały działki, które w poniedziałek trafią pod młotek. Ceny wywoławcze za poszczególne parcele: 3/34 – 4,86 mln. PLN, 3/11 i 3/36 *- 6,41 mln PLN, 3/12 i 3/37 * – 6,72 mln PLN, 3/25 – 7 mln. PLN

grafika/ Agencja Mienia Wojskowego

*działki sprzedawane razem

 

(Krzysztof Bełej)