4. Festiwal Filmowy Kino Dzieci, pod hasłem „Pora na ciekawość” zacznie się 23 września. Wśród atrakcji, jak co roku: warsztaty, wykłady, spotkania i oczywiście projekcje. Informacje o wszystkich filmach, które znalazły się w programie, można znaleźć na stronie Kina Nowe Horyzonty i Kina Dzieci.

Odkrycia

W sekcji Odkrycia znalazło się 6 filmów z różnych stron świata, które różni zarówno technika (są tu i animacje, i filmy aktorskie), jak i formuła (od dokumentu po baśniową fabułę). Tym, co je łączy jest artystyczne podejście do filmu jako medium. Każdy z tych filmów skłania do dyskusji i nie pozostawia obojętnym. Jakie to produkcje? Nominowany do Oscara® i nagrodzony na festiwalu w Cannes Czerwony Żółw („La tortue rouge”, reż Michael Dudok de Wit, USA 2016) – opowieść o byciu rozbitkiem, a może po prostu o byciu człowiekiem. Skarby („Tesoros”, Meksyk 2017, polska premiera) jednej z najważniejszych reżyserek kina meksykańskiego – Marii Novaro, który miał swoją światową premierę podczas tegorocznego Berlinale. Poruszający dokument Nic bez nas („Not without us”, reż. Sigrid Klausmann, Niemcy 2017, polska premiera) pokazujący historie 16 młodych bohaterów z całego świata – ich problemy, marzenia, lęki i plany. W zestawie znalazła się również nowa animacja Michaela Ocelota, autora prezentowanych w zeszłym roku w ramach sekcji francuskiej Opowieści NocyIvan Carewicz i zmienna księżniczka („Ivan Tsarevich and the Changing Princess”, Francja 2016), a także Lato 1993 („Estiu 1993”, Hiszpania 2017) – pełnometrażowy debiut reżyserski Carli Simon, wschodzącej gwiazdy hiszpańskiego kina, który opowiada historię sześcioletniej Fridy, muszącej sobie poradzić w nowej rodzinie. W sekcji znalazł się także przepełniony muzyką i humorem dokument Hobbyhorse Revolution (reż. Selma Vilhunenm, Finlandia 2017, polska premiera), który rejestruje finlandzki fenomen hobbyhorse, będący czymś więcej niż sportem.

Kino Dzieci z nosem w książkach

W tej sekcji zaprezentowane zostaną adaptacje książek, zarówno klasyki literatury dla dzieci, jak i nowości z księgarskich półek. Będzie można zobaczyć m.in. aż trzy filmy z serii o przygodach Biura Detektywistycznego Lassego i Mai: Stella Nostra, Cienie nad Valleby i Sekret rodziny von Broms. Nie zabraknie też bohaterów z książek Astrid Lindgren – na ekranie zagoszczą Dzieci z Bullerbyn. Kto jeszcze? Tsatsiki, Albert Albertson, Mama Mu, a nawet Tomek Sawyer.

Krótkie historie

W sekcji krótkich metraży znalazło się w tym roku 18 filmów. Wśród nich nagrodzony na festiwalu w Manchesterze Hej, Jelonku! („Hey Deer!”, reż. Örs Bárczy, Węgry 2015), Mały ptaszek i gąsienica („Der kleine Vogel und die Raupe”, reż. Lena von Döhren, reż. Szwajcaria 2017) – kolejna opowieść z popularnej serii o małym czarnym ptaszku, czy Nie jestem myszką („I’m not a mouse”, reż. Evgenia Golubeva, Wielka Brytania 2015) – opowieść o nazywanej myszką małej Lucy, która podbiła festiwale od Zlina po Chicago. W sekcji znalazł się też nagrodzony Oscarem® dla najlepszej animacji krótkometrażowej Pan Hublot („Mr Hublot,”, reż. Alexandre Espigares, Laurent Witz, Francja/Luksemburg 2013) oraz nominowana do Oscara Niedźwiedzia opowieść („Historia de un oso”, reż. Gabriel Osorio, Chile 2014).

Ahoj! Kino czeskie

Jak co roku, Kino Dzieci zaprasza w filmową podróż – tym razem do Czech. W programie sekcji znalazło się trochę klasyki: Pat i Mat („Pat a Mat”, reż. Lubomíra Beneša, Marek Beneš, Czechy 2016), czyli perypetie dwójki wyjątkowo lubiących remonty sąsiadów, a także nowości, np. Błękitny Tygrys („Modrý tygr”, reż. Petr Oukropec, Bohdan Sláma, Czechy 2012) – pełna magii opowieść, w której bezwzględny burmistrz postanawia całe miasto przeszklić, wybetonować i pomalować na biało. Całe miasto, w tym wspaniały ogród botaniczny. Czy ktokolwiek zdoła go powstrzymać? Oprócz tego w zestawie znalazł się film drogi – Kuki powraca („Kuky se vrací”, reż. Jan Sverák, Czechy 2010), opowiadający o przygodach pluszowego, przetartego misia, przemierzającego las w drodze do domu, do swojego najlepszego przyjaciela Ondry, a także nagrodzona aż trzema Czeskimi Lwami adaptacja baśni Braci Grimm – Siedem kruków („Sedmero krkavcu”, reż. Alice Nellis, Słowacja/ Czechy 2015). Ponadto zobaczyć będzie można czeski przebój ostatnich miesięcy – Niedoparki („Lichožrouti”, reż. Galina Miklínová, Chorwacja/Czechy/Słowacja 2016) i oczywiście – jak na sekcję czeską przystało – serię krótkich metraży o będącym niemalże symbolem Czech Kreciku.

Panorama

I tym razem w programie Kina Dzieci nie może zabraknąć Panoramy – sekcji, w której prezentujemy długo- i krótkometrażowych zwycięzców i ulubieńców publiczności poprzedniej edycji festiwalu. W tym roku w Panoramie znalazły się także premiery: historia walki o dostęp do szkoły z małpą w tle – Małpia afera i zaskakująca opowieść o dorastaniu, przyjaźni i przygodzie – Labirynt.

Bilety w cenie 12zł i 10zł (przy zakupie min. 3 biletów na 1 pokaz) do kupienia w kasach kina i na www.kinonh.pl.


Autor: Karolina Bialik