Do wyboru mamy: thriller „Most szpiegów” Stevena Spielberga z Tomem Hanksem, ponadczasowego „Makbeta” z Michaelem Fassbenderem i Marion Cotillard w rolach głównych oraz pierwszy biograficzny film fabularny o Papieżu Franciszku „Franciszek”.

„Most szpiegów” to najnowszy film Stevena Spielberga. Współautorami scenariusza są Ethan i Joel Coen. Lata 50. XX wieku, początkowy etap zimnej wojny. Kiedy FBI aresztuje Rudolfa Abla (Mark Rylance), sowieckiego agenta mieszkającego w Nowym Jorku, w narodzie narastają strach i paranoja. Mężczyzna, którego oskarżono o wysyłanie zakodowanych wiadomości do Związku Radzieckiego, odmawia współpracy, trafia do aresztu i czeka na proces. Rząd zwraca się do Jamesa Donovana (Tom Hanks) – byłego oskarżyciela w procesach norymberskich, nie mającego jednak doświadczenia w sprawach o szpiegostwo. Czy poradzi sobie jako obrońca Abla? Podjęcie się tak głośnej sprawy sprawi, że stanie się osobą publiczną i narazi na krytykę nie tylko siebie, ale też swoją rodzinę.

*

„Makbet” to Szekspirowska opowieść o ambicjach, żądzy władzy, pasji i przekraczaniu granic. Wiedźmy przepowiadają wracającemu z wojennej wyprawy lordowi Makbetowi (Michael Fassbender) świetlaną przyszłość. Budzące się w nim ambicje i żądzę władzy podsyca Lady Makbet (Marion Cotillard). Prorocze słowa czarownic spełnią się, ale jego droga na tron spłynie krwią, a korona na jego skroniach okupiona zostanie szaleństwem.

„Chcieliśmy podkreślić, że główne postaci funkcjonują w obrębie społeczności”, mówi producent filmu Iain Canning. „Mocniej rozwinęliśmy temat rzeczywistości, w której żyją Lady Makbet i jej mąż, chcąc pokazać, że są oni wytworem konkretnego świata, na który także wpływają. Z tym, że odkrywamy ten świat ze znacznie nowocześniejszej filmowej perspektywy”.

*

Pierwszy biograficzny film fabularny o Papieżu Franciszku. Podczas konklawe w 2005 roku młoda, hiszpańska dziennikarka Ana (Silvia Abascal) poznaje arcybiskupa Buenos Aires, jezuitę, Jorge Mario Bergoglio (Dario Grandinetti). Od tej chwili śledzi jego losy, długą, trudną, często poruszającą do głębi drogę. Relacje Ojca Jorge i dziennikarki przesycone są tym samym ciepłem, pogodą ducha i mądrością, którą przyszły Papież będzie zadziwiał wiernych.

W filmie „Franciszek”, argentyńsko-hiszpańskiej koprodukcji, patrzymy na Ojca Jorge, jak zawsze chciał być nazywany, właśnie oczami Any. Przyglądamy się jego zmaganiom z nadużyciami dyktatury, jego pracy w slumsach, walce z prostytucją, niewolnictwem, handlem narkotykami i korupcją we wszystkich wymiarach.

*

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZABAWA: Przeżyj gwiezdną przygodę!
Następny artykułTEATR: „Hydrokosmos” [PREMIERA]
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.