Wśród wydarzeń towarzyszących 9. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog zobaczymy „Klątwę” Oliviera Frljicia, „Makbeta” Agaty Dudy-Gracz oraz „Nieśmiałość koron drzew” Ip Group. Bilety już w sprzedaży. Niestety na „Klątwę” drogie. 

Dyrektor programowy festiwalu Tomasz Kireńczuk długo trzymał w tajemnicy wiadomość o zaproszeniu do Wrocławia Teatru Powszechnego z Warszawy wraz z głośnym spektaklem „Klątwa”. Być może był to zabieg potrzebny by uniknąć protestów, jak w przypadku „Golgota Picnic”. Przeciwnicy tego typu teatru mogą mieć jednak nadzieję, gdyż warunkiem wystawienia „Klątwy” jest sprzedanie ponad pięciuset biletów. 

 – Spektakl nie jest finansowany z budżetu festiwalu, dlatego ceny biletów zaczynają się od 70 złotych i widzowie muszą zapłacić trochę więcej niż na inne wydarzenia – mówi Tomasz Kireńczuk – Oczywiście przedstawienie jest pełne kontrowersji, natomiast ono stawia bardzo ważne pytanie o relacje artystów i władzy, czym jest i czym może być teatr i jest to pytanie, od którego absolutnie nie możemy uciekać. Wydaję mi się, że jest to jedno z najważniejszych przedstawień, jakie w ostatnich latach w teatrze polskim powstało – dodaje Tomasz Kireńczuk.

„Klątwa” mówiąc najprościej sama musi na siebie zarobić. Jeśli do 5 października zainteresowanie dopisze i ponad 500 biletów zostanie sprzedanych, wrocławska publiczność spektakl zobaczy. Jeśli nie, przedstawienie zostanie odwołane. Cena biletów jest jednak zaporowa, waha się od 200 do 70 złotych. Wybranie się z rodziną na spektakl jest zatem wydatkiem mocno obciążającym kieszeń.

Z „Makbetem” w reżyserii Agaty Dudy-Gracz będzie łatwiej zarówno ze względu na ceny, jak i na dostępność.

– „Makbet” jest najnowszą produkcją Teatru Muzycznego Capitol – mówi Jonna Kiszkis, rzeczniczka prasowa Capitolu.- Jeśli nie uda się komuś go obejrzeć w trakcje trwania festiwalu, ma szansę by to zrobić w innym terminie.

Performans „Nieśmiełość koron drzew” wrocławskiej Ip Group (Anka Herbut, Fabien Lede, Piotr Choromański, Bogubił Misala) miał swoją premierą 5 sierpnia. Podczas festiwalu będzie  grany przez tylko dwa dni, tylko dwa, ze względu na delikatność żywych roślin biorących udział w projekcie.

 

Program festiwalu wraz z cenami biletów tutaj 


Autor: Sabina Misakiewicz

Zdjęcie: Materiały prasowe Dialog/Magdalena Hueckel