Urlopowicze i kuracjusze dolnośląskich sanatoriów, młodzież pracująca, by zarobić na wakacyjny wyjazd czy zdjęcia z realizacji kultowego filmu „Nie ma mocnych”.  Archiwalne fotografie z okresu PRL-u od 2 sierpnia oglądać będzie można na wystawie planszowej Łap chwile na Dolnym Śląsku.

Jak spędzano lato na Dolnym Śląsku w okresie polski ludowej? Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu przygotowało wystawę planszową, która przybliżyć może widzów do znalezienia odpowiedzi na to pytanie.

Na swoich fotografiach Stefan Arczyński, Stanisław Kokurewicz, Tadeusz Drankowski i Adam Hawałej próbowali utrwalić ulotny nastrój wakacyjnych dni. Każdy z nich inaczej podszedł do tego wyzwania. Na zdjęciach momenty powtarzalne kontrastują z ulotnymi, należącymi do przeszłości historiami. Możemy dostrzec nie tylko odpoczywających urlopowiczów, ale również uruchomienie pierwszego pociągu elektrycznego z Wrocławia do Oleśnicy, czy budowę obserwatorium meteorologicznego na szczycie Śnieżki. Wszystkie fotografie łączy jednak miejsce wykonania zdjęć – Dolny Śląsk oraz wakacyjne promienie słoneczne, które nadają nostalgii monochromatycznym kadrom.

 

Wystawę można oglądać od 2 sierpnia do 14 października 2018 w Galerii Ossolińskiej, na dziedzińcu Muzeum Pana Tadeusza. Wstęp wolny.


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcia: mat. prasowe