We wrocławskim Muzeum Teatru rusza stworzony przez Annę Zubrzycki projekt „Błaźnice”. Druga edycja tego wyjątkowego przedsięwzięcia odbędzie się pod hasłem „Wędrowanie”. W programie: reportaż na żywo z narracją prowadzoną przez nagradzaną dziennikarkę i pisarkę Monikę Bułaj, warsztat Moniki Klonowskiej dotyczący przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji, debata o teatralnej wędrówce oraz koncert finałowy połączony z Wielką Improwizacją. Wstęp wolny.

„Błaźnice” to inicjatywa Anny Zubrzycki i Fundacji Voices mająca na celu aktywizację kobiet. Swoją nazwę zawdzięcza publikacji Katarzyny Kułakowskiej pt. „Błaźnice. Kobiety kontrkultury teatralnej w Polsce.”, ukazującej m.in. „fascynującą kobiecą twarz polskiego teatru poszukującego”. Ideą projektu jest inicjowanie interdyscyplinarnego i międzypokoleniowego dialogu pomiędzy kobietami z różnych środowisk artystycznych.

Otwarcie rezydencji: reportaż na żywo Moniki Bułaj


Tegoroczny cykl wydarzeń pod hasłem „Błaźnice” zainauguruje reportaż na żywo Moniki Bułaj objęty wsparciem Pulitzer Center on Crisis Reporting (24.11, niedziela, godz. 17:00). „Święte rozdroża” to opowieść o wędrujących ludach zagrożonych szaleństwem człowieka, o związku z naturą, o tożsamości i wygnaniu, przynależności i wykluczeniu, o utraconych ojczyznach dzisiejszych uciekinierów, miejscach, gdzie różni bogowie mówią tym samym językiem. To opowieść o pięknie i nienaruszalnej świętości człowieka szukanych uparcie w najbardziej nieszczęśliwych miejscach planety. Narracji prowadzonej przez aktorkę̨, dziennikarkę̨ i pisarkę̨ Monikę̨ Bułaj (laureatkę̨ wielu nagród w dziedzinie fotografii i literatury, m.in. grantu Europejskiego Stowarzyszenia Kultury Żydowskiej w dziedzinie sztuk wizualnych, Nagrody Fotograficznej im. Bruce’a Chatwina Absolute Eyes, włoskiej Narodowej Nagrody Non-violenza) będą̨ towarzyszyć́ improwizowane pieśni w wykonaniu aktorki Anny Zubrzycki oraz pieśniarki i skrzypaczki Katarzyny Kapeli. Po spektaklu odbędzie się̨ rozmowa artystek z widzami moderowana przez dziennikarza Jana Pelczara.

Przystanek: asertywność. Warsztaty z Moniką Klonowską

Drugie spotkanie pod hasłem „Błaźnice” (30.11-1.12, godz. 10:00-17:00) poświęcone będzie samorozwojowi. Zajęcia dotyczyć będą trudnych zjawisk, które często towarzyszą pracy twórczej. Silne narcystyczne osobowości, konflikty wartości i personalne, rywalizacja, brak wsparcia to zjawiska nasilone w instytucjach kultury. Warsztaty poprowadzi Monika Klonowska, mgr psychologii, trenerka, konsultantka, mediatorka. Od kilkunastu lat współpracuje z teatrami, muzeami, instytucjami muzycznymi, domami kultury. Szkoli m.in. z zakresu zarządzania w sytuacjach zmian i kryzysów, rozwiązywania konfliktów, radzenia sobie ze zjawiskami mobbingu i dyskryminacji. Warsztaty dają okazję do wzmocnienia postawy asertywnej i odwagi cywilnej, aby poszanowanie godności stało się standardem w instytucjach kultury.

Debata: „O wędrowaniu”

W niedzielę, 1.12, o godz. 19:00, odbędzie się debata dotycząca różnych wariantów i przykładów teatralnego wędrowania. Uczestnicy będą pytać́, dla jakich praktyk i doświadczeń́ teatr może być́ wehikułem i czy zakorzenienie w tradycji wędrownych teatrów jest dziś́ nadal twórcze. Poruszona zostanie również̇ kwestia wędrowania jako pokonywania dystansu komunikacyjnego między człowiekiem a człowiekiem, między aktorem i widzem oraz wędrowania w poszukiwaniu archaicznych pieśni, teatralnych korzeni, ponadczasowych przekazów, zawsze żywych tekstów. W debacie wezmą̨ udział: reżyserka i teatrolożka Jadwiga Rodowicz-Czechowska, kulturoznawczyni Katarzyna Kułakowska oraz aktorki Ditte Berkeley, Kamila Klamut i Anna Zubrzycki. Debatę̨ poprowadzi Ewa Molenda-Pilecka – kulturoznawczyni, teatrolożka i specjalistka komunikacji społecznej.

Koncert finałowy i Wielka Improwizacja

Projekt “Błaźnice” 2019 zakończy koncert finałowy (7.12, godz. 19:00). „Ester” to autorski teatralno-muzyczny projekt Anny Zubrzycki, w którym aktorka pogłębia stosowane wcześniej metody pracy, aby swobodniej i płynniej łączyć́ głos mówiony ze śpiewanym. Realizowany jest na podstawie inspirowanego biblijną Księgą̨ Estery autorskiego tekstu napisanego przez poetkę̨ Rachel McCrum oraz tradycyjnych pieśni sefardyjskich. W pierwszej części koncertu wystąpią Anna Zubrzycki (narracja i śpiew), Ewa Głowacka-Fierek (śpiew) oraz wiolonczelista Orkiestry Narodowego Forum Muzyki Jan Skopowski. Na zakończenie rezydencji w drugiej części wieczoru odbędzie się Wielka Improwizacja – improwizowany, słowno-muzyczny koncert z udziałem zaproszonych gości.

Projekt objęty Matronatem Wrocławskiej Rady Kobiet, realizowany dzięki wsparciu Gminy Wrocław.

Wszystkie wydarzenia odbywają się w siedzibie Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego przy pl. Wolności 7a we Wrocławiu.
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona, rezerwacje miejsc: blaznice.rezerwacje@gmail.com.


PROGRAM
– 24.11 (niedziela), godz. 17:00 – otwarcie rezydencji: „Święte rozdroża” – reportaż na żywo Moniki Bułaj
– 30.11-1.12 (sobota-niedziela), godz. 10:00-17:00 – warsztat: „Przeciwdziałanie mobbingowi i dyskryminacji. Rozwiązywanie konfliktów”
– 1.12 (niedziela), godz. 19:00 – debata: „O wędrowaniu”
– 7.12 (sobota), godz. 19:00 – „Ester”. Koncert w wykonaniu Anny Zubrzycki, Jana Skopowskiego oraz Ewy Głowackiej – Fierek zakończony Wielką Improwizacją