Już 5 kwietnia w Studiu im. Zbyszka Cybulskiego w CeTA we Wrocławiu zabrzmią znane i lubiane melodie z filmów zrealizowanych we wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych. Wysłuchać będzie można m.in. utworów z „Pana Kleksa w kosmosie”, „Noża w wodzie”, „Salta” czy serialu „Czterej pancerni i pies”. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Centrum Technologii Audiowizualnych jako spadkobierca i kontynuator tradycji Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu, oprócz bieżących działań związanych z nowymi technologiami, realizuje różnorodne inicjatywy mające na celu upamiętnianie bogatego dorobku WFF i przybliżanie go kolejnym pokoleniom. W CeTA odbywają się pokazy filmów powstałych we wrocławskiej Fabryce Snów, prezentowane są odrestaurowane kostiumy z tych produkcji, a ściany zdobią murale nawiązujące do najbardziej znanych tytułów zrealizowanych w Wytwórni. Tym razem o filmach związanych z WFF przypomną charakterystyczne dla nich utwory.

– Do współpracy zaprosiliśmy zdolnych instrumentalistów młodego pokolenia, którzy utworzyli dwa zespoły – damski i męski. Program wydarzenia to eklektyczne zestawienie kompozycji mistrzów polskiej muzyki współczesnej m.in. Wojciecha Kilara czy Krzysztofa Pendereckiego, z zupełnie nowymi i zaskakującymi interpretacjami piosenek z filmów „Och Karol”, „Pan Kleks w kosmosie” czy „Wielka majówka” – mówi dr Robert Banasiak, Dyrektor CeTA.

Kwietniowy koncert będzie okazją do wysłuchania na żywo muzyki filmowej, tak mocno związanej z wrocławskimi produkcjami. Przez 57 lat działania, we wrocławskiej Fabryce Snów powstało niemal 500 filmów i seriali, a razem z nimi wiele mniej lub bardziej znanych utworów i tematów muzycznych. Podczas wydarzenia w CeTA nie zabraknie także m.in. „Deszczy niespokojnych” z czołówki „Czterech pancernych i psa” oraz utworu z finałowej sceny „Salta”. Oprawę wydarzenia stanowić będą specjalnie na tę okazję przygotowane wizualizacje.

Koncert odbędzie się 5 kwietnia, o godz. 19.00, w hali zdjęciowej (obecnie Studio Filmowe im. Zbyszka Cybulskiego), w której zrealizowano wiele z filmów, których ścieżki dźwiękowe przeszły do kanonu polskiej muzyki filmowej. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, jednak z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc należy wcześniej odebrać wejściówkę na portierni CeTA.