Podczas wtorkowej konferencji selekcjoner reprezentacji Adam Nawałka i prezes PZNP Zbigniew Boniek ogłosili, że Nawałka pozostanie trenerem tylko do końca lipca. Nazwisko nowego selekcjonera zostanie ogłoszone wkrótce.

Po nieudanym występie Polaków na Mistrzostwach Świata w Rosji przyszedł czas na przeanalizowanie błędów i zastanowienie się, co dalej z polską piłką nożną.

Nawałka rezygnuje z bycia trenerem kadry

Selekcjoner nie przedłuży umowy z PZPN-em. Dotychczasowa obowiązuje do 30 lipca br. Jeszcze dwie godziny przed rozpoczęciem konferencji na stole prezesa PZPN leżał aneks do umowy Nawałki. Trener jednak postanowił zrezygnować z oferty.

Reprezentacja wymaga kilku korekt, trzeba do tego podejść z nowym entuzjazmem. Miałem nadzieję, że uda Nam się zrobić to wspólnie, natomiast po analizie, zdecydowaliśmy, że Adam Nawałka do 30 lipca jest trenerem reprezentacji Polski. Później będziemy szukali nowego trenera i starali się reprezentację zbudować w inny sposób – mówi Zbigniew Boniek, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Adam Nawałka prowadził drużynę narodową od 1 listopada 2013 roku. W czasie 56 miesięcy trwania jego kadencji, rozegrał z kadrą 50 spotkań. Reprezentacja pod jego wodzą wygrała 27 z nich, 13 meczów zremisowała, odniosła tylko 10 porażek.

Adam Nawałka nie będzie już selekcjonerem reprezentacji. Trenerze, nie zawsze wychodziło, ale mimo to dziękujemy za ten czas.

Gepostet von DzielniceWroclawia.pl am Dienstag, 3. Juli 2018

 

Są to jednak tylko liczby, które nie do końca oddają pracę Adama Nawałki. Mimo nieudanego mundialu, to właśnie ten selekcjoner zapewnił polskiej reprezentacji kwalifikację na MŚ, gdzie ostatni raz Polacy występowali 12 lat wcześniej (2006 rok).

Jeszcze wcześniej Polacy zakwalifikowali się na Euro 2016, gdzie rozegrali świetny turniej. Awansowali do ćwierćfinału, a o ostatecznej przegranej zdecydował jeden niewykorzystany rzut karny.

To dzięki Nawałkce polscy piłkarze pozbyli się kompleksów w starciach z Niemcami. Podczas kadencji trenera, zawodnicy grali z nimi cztery razy. Dwa razy zremisowali (0:0), raz przegrali (1:3), ale udało im się także pokonać zachodnich sąsiadów 2:0 na PGE Narodowym.

Uważam, że polska piłka zrobiła bardzo duży krok do przodu, jeśli chodzi o moją kadencję. Godnie żegnam się z tą reprezentacją. Mam olbrzymią satysfakcję z tego, że mogłem poprowadzić drużynę z odległych miejsc w rankingach na wyżyny list. Myślę, że to sukces całego sztabu – mówi Adam Nawałka.

Przypomnijmy, że jeszcze 17 października 2013 roku Polska zajmowała 69. miejsce w rankingu FIFA. Natomiast w zestawieniu ogłoszonym jeszcze przez mundialem – 7 czerwca – Polacy znajdowali się na 8. pozycji!

Selekcjoner podczas konferencji podziękował prezesowi Bońkowi, całemu zarządowi, piłkarzom. Nie zdradził jednak swoich dalszych planów zawodowych. Jak mówił na pewno chce odpocząć, dopiero potem ma zacząć podejmować decyzję.

– Każdy dzień z reprezentacją był fantastyczny. To honor i zaszczyt reprezentować Polskę – dodaje selekcjoner.

Nawałka wziął na siebie odpowiedzialność za porażkę na MŚ w Rosji. Podkreślił także, że przegrana według niego będzie bazą i podstawą do zmian w reprezentacji.

Czuję się odpowiedzialny za to, że nie spełniliśmy oczekiwań, planów i ambicji. To trener jest za to odpowiedzialny i ja absolutnie od tego nie uciekam. Z godnością przyjmuję falę krytyki. Zdobyte doświadczenia wpłyną na to, żeby zrobić następny krok – mówi Nawałka.

Na razie nie wiadomo, kto zostanie nowym trenerem polskiej kadry. Zbigniew Boniek powiedział, że do tej pory nie zastanawiał się nad tym.

Na dzień dzisiejszy nie wiemy, w którą stronę pójdziemy. Przy wyborze będę się kierował doświadczeniem i intuicją. Mniejsze znaczenia ma to, czy trener będzie z kraju czy z zagranicy. Musi mieć koncepcję na zespół, znać polskich piłkarzy lub szybko się ich nauczyć i mieć szaloną ambicję. Mamy trochę czasu i możliwości, żeby się nad tym zastanowić – mówi prezes PZPN.

Jak podkreślił, Polska co dwa lata obecna była na wielkich imprezach (Euro 2016, MŚ w Rosji 2018) i chce, aby tak pozostało.


Autor: Oliwia Stasiak
Zdjęcie: FIFA.com