Ostatnie dni października w Instytucie Grotowskiego zapowiadają się pod znakiem spektakli aktorów, związanych z Teatrem ZAR. Zaprezentowana zostanie „Camille” Kamili Klamut oraz „Ostatnia taśma” Alessandra Curtiego.
Trzydziestoletni projekt teatralny Alessandra Curtiego i Jarosława Freta rozpocznie się w sześćdziesiątą pierwszą rocznicę wystawienia „Ostatniej taśmy” Samuela Becketta. Zgodnie z założeniem, włoski aktor będzie prezentował spektakl przez trzydzieści lat.
– Przygotowując inscenizację „Ostatniej taśmy”, wychodzimy od sytuacji, w której młody aktor nagrywa swój głos, chcąc wykorzystać nagranie w przyszłości, gdy już będzie gotów na zmierzenie się z bohaterem Becketta. Najlepszym sprawdzianem tej gotowości jest próba przywołania Krappa już dziś – i tak przez trzydzieści lat – mówią pomysłodawcy projektu.
„Ostatnia taśma” to spektakl autorstwa Samuela Becketta, napisany i opublikowany w 1958 roku. Akcja dramatu rozgrywa się w przyszłości. Głowny bohater, Krapp, to starszy i samotny człowiek. W swoim zwyczaju miał nagrywanie własnego głosu na taśmę magnetofonową. Corocznie od 24 roku życia, bohater w swoich nagraniach opowiadał co przydarzyło mu się przez miniony rok. Pewnego razu odsłuchał taśmę, którą nagrał w wieku 39 lat. Z niej widzowie dowiadują się m.in. o miłości, porzuconej przez Krappa dla napisania powieści swojego życia, która ostatecznie nie odniosła żadnego sukcesu.
Twórcy spektaklu współpracować będą z aktorami z różnych tradycji teatralnych, którzy również starają się wniknąć w tekst Becketta i skupiają się na poszukiwaniu i zrozumieniu architektury ciszy. Planowane są przygotowania nagrań głosów, spotkania wokół dramatu oraz prezentacje „Ostatniej taśmy”. Praca nad ponownym odczytaniem tego spektaklu towarzyszą projektowi „Back to Beckett”. W jego ramach wystawione zostaną jednoaktówki oraz sztuki telewizyjne Samuela Becketta, w trzydziestą rocznicę jego śmierci, która przypada w 2019 roku.
„Ostatnia taśma” zaprezentowana zostanie 28 i 29 października o godzinie 19:00 w Sali Teatru Laboratorium w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego. Przed poniedziałkowym spektaklem o godzinie 18:00 odbędzie się również spotkanie z twórcami spektaklu – aktorem Alessandrem Curtim i reżyserem Jarosławem Fretem.
Spektakl w języku włoskim z polskimi napisami.
Spektakl „Camille” Kamili Klamut, stworzony we współpracy z Marianą Sadovską, obejrzeć można będzie 30 października o godzinie 19:00 w Sali Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego. Tytułowa Camille Claudel była rzeźbiarką, siostrą Paula Claudela oraz towarzyszką i twórczą partnerką Auguste’a Rodina. Kobieta ostatnie 30 lat swojego życia spędziła w zakładzie psychiatrycznym. Spektakl Kamili Klamut dotyka tematu cierpienia i samotności, to wejrzenie we wnętrze kobiety. W scenariuszu wykorzystano fragmenty listów Camille Claudel, wiersze Zuzanny Ginczanki, a także fragment utworu muzycznego zespołu Kobong. Na scenie Kamili Klamut towarzyszyć będzie Ewa Pasikowska.
Autor: Ola Sopuch
Zdjęcia: mat. prasowe/fot. Tobiasz Papuczys