Konkurs na najlepsze przebranie w ramach XIV Dni Fantastyki przyciągnął 42 chętnych, którzy przedstawili efekty swoich kilkumiesięcznych prac. Stroje postaci z różnych uniwersów gier, bajek, czy filmów zostały zaprezentowane w amfiteatrze Zamku leśnickiego. 

Organizatorzy przewidzieli trzy rodzaje nagród dla osób, które zgłosiły swój udział w konkursie cosplay. Główną nagrodę stanowiła statuetka Kryształowego Smoka z pieniężnym dodatkiem w wysokości 700 zł. Sponsor Dni Fantastyki, Militaria.pl, przewidział także specjalne wyróżnienie w postaci dwuręcznego miecza wartego 2000 zł. Oręż musiał trafić w ręce osoby pełnoletniej, w najlepszym przebraniu z bronią białą. Nie zapomniano też o publiczności, która swoimi oklaskami mogła wybrać własnego faworyta.

Wręczeniu nagród towarzyszyły występy zespołów tanecznych. Na deskach amfiteatru pojawiła się znana z Mam Talent” Gwardia Gryfa oraz nowa formacja Malandra Tribe.

W skład jury oceniającego kreacje i prezentacje cosplayerów wchodzili: Yarpenna – cosplayerka biorąca udział w wielu akcjach promujących jej hobby, Adrian „Czarny Rimpler” – fotograf cosplayowy, oraz Martyna Gach – przedstawicielka CK Zamek zajmująca się inicjatywami kulturowymi.

Oceniający nie mieli łatwego zadania. Chętni biorący udział w konkursie składali się z profesjonalistów, którzy upatrywali szansy na wygraną na różne sposoby. Niektórzy postawili na pracę zespołową, tak jak Muzy z bajki „Herkules”, inni na jakość wykonania (Alexstrasza, Walkiria, Ciri). U części dominował aspekt humorystyczny, gdy reszta zrobiła poważne show, odzwierciedlające charakter granej postaci. Organizatorzy byli na tyle zadziwieni poziomem prezentacji, że postanowili rozdać więcej wyróżnień. Otrzymała je cosplayerka Samary z filmu „The Ring”, Alexstrasza z World of Warcraft, oraz Włóczykij ze znanych nam dobrze „Muminków”, w którego wcieliła się 8-letnia dziewczynka. Nagrodę w postaci dwuręcznego miecza otrzymała Walkiria, natomiast Kryształowy Smok wpadł w ręce Ciri, która swoim występem sprawiła, że mogliśmy się poczuć jak w „Dzikim Gonie”.

 

Nie spodziewałam się tej nagrody. Chciałam przede wszystkich zaprezentować publiczności fechtunek, którego uczyłam się dwa miesiące wspólnie z Geraltem. Jeszcze dłużej pracowałam nad moim strojem, do którego elementy nadal tworzę – opowiada Marta Kramer, czyli Ciri nagrodzona Kryształowym Smokiem.

Organizatorzy zachęcają do wzięcia udziału w konkursie za rok. Biorąc pod uwagę rosnące zainteresowanie z każdą nową edycją Dni Fantastyki, będziemy mogli liczyć na większe nagrody i coraz trudniejszą rywalizację.

GALERIA ZDJĘĆ:


Autor: Wojciech Kosek
Zdjęcia: Wojciech Kosek