Rozstrzygnięto etap wojewódzki konkursu Lady D. imienia Krystyny Bochenek. Podczas uroczystej gali, w hotelu Boutique Brajt na starym mieście, uhonorowanie zostały niepełnosprawne kobiety wnoszących istotny wkład w różne dziedziny życia społecznego oraz promowanie ich postaw.

Organizatorem tego przedsięwzięcia było Milickie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych w Miliczu we współpracy z Oddziałem Dolnośląskim Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Stowarzyszeniem Pomocy Dzieciom „TĘCZA” w Oławie i miastem Wrocław

Ambasadorem wojewódzkiego etapu „Konkursu Lady D. im. Krystyny Bochenek” jest Ewa Wolak – Poseł na Sejm RP, natomiast honorowy patronat nad konkursem w województwie dolnośląskim sprawuje Jarosław Duda – Senator Rzeczypospolitej Polskiej i marszałek województwa dolnośląskiego – Cezary Przybylski. Konkurs organizowany jest od roku 2002 r. przez Parlamentarny Zespół ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Parlamentarną Grupę Kobiet. Skrót „Lady D.” pochodzi od angielskiego wyrażenia Lady Disabled – Dama Niepełnosprawna. Wyróżnienie Lady D. – kojarzone jest również ze zmarłą tragicznie księżną Walii Dianą, znaną z działalności charytatywnej, także na rzecz osób z niepełnosprawnością.
Konkurs obejmuje następujące kategorie:

1) „Dobry Start” – kategoria dla dziewcząt i kobiet w wieku od lat 15 do 26 działających w różnych obszarach życia społecznego;

Triumfowała Marta Lisowska.
Studentka Politechniki Wrocławskiej, osoba której działalność sportowa, pływanie, wspinaczka jak i społeczna może stanowić świetny wzór do naśladowania dla innych osób niepełnosprawnych. Dążenie do celu i pogoda ducha to niewątpliwe atuty Pani Marty., dzięki którym daje świetny przykład innym młodym osobom niepełnosprawnym.

W tej kategorii Kapituła przyznała też wyróżnienie, który otrzymała Elżbieta Wyskiel.
17-letnia uczennica liceum o profilu dziennikarskim, felietonistka, zapalona rowerzystka typu handbike, która odkryła w sobie kolejną pasję jaką jest fotografowanie. Zdobywczyni m.in. pierwszej nagrody w konkursie fotograficznym pt. AUTOPORTRET, drugiej nagrody w ogólnopolskim konkursie na felieton 2014, nagrody „Złoty kogut” za wybitne osiągnięcia w nauce, autorka wystawy fotograficznej „Tęczowe Anioły”. Mimo wielu ograniczeń ciągle stawia sobie kolejne wyzwania i z pasją je realizuje. Marzy aby skończyć szkolę z dobrymi wynikami, a w przyszłości zdobyć dobry zawód.

2) „Kultura i Sztuka” – kategoria dla kobiet działających w obszarze kultury i sztuki;
– kapituła nie przyznała nagrody.

3) „Sport” – kategoria dla kobiet działających w obszarze sportu;

Triumfowała Małgorzata Hałas Koralewska.
Najlepszy sportowiec niepełnosprawny na Dolnym Śląsku w 2014 r. Reprezentuje barwy START Wrocław oraz Hałas Team Strzelin. Aktualnie mistrzyni i rekordzistka świata w wyciskaniu sztangi leżąc. Założycielka Stowarzyszenia Sportowego, by móc jeszcze w większym stopniu pomagać młodzieży, zachęcając ją do sportu i tym samym pokazując, że nic nie stoi na przeszkodzie, by osiągnąć sukces. Jest wzorem dla dziesiątek swoich zawodników i zawodniczek, którym oddaje każdą swoją wolną chwilę.

4) „Życie Społeczne” – kategoria dla kobiet działających w organizacjach i instytucjach na rzecz osób niepełnosprawnych lub innych osób, albo przedsięwzięć społecznie użytecznych;

Triumfowała Barbara Wozowczyk

Jest jedną z założycielek i Wiceprezesem Stowarzyszenia Migaj Sercem w Legnicy, gdzie prowadzi w języku migowym spotkania informacyjne, warsztaty, organizuje imprezy kulturalne i wycieczki dla głuchych. Codziennie pomaga osobom głuchym. Uświadamia słyszącym jak wygląda świat głuchych i ich komunikacja. Została wyróżniona w konkursie SPOŁECZNIK ROKU 2014 organizowanym przez Newsweek.

5) „Życie Zawodowe” – kategoria dla kobiet pracujących zawodowo na rzecz osób niepełnosprawnych lub innych osób, albo przedsięwzięć społecznie użytecznych.

Triumfowała Barbara Ciereszko Kowalczyk

Zasłużony pracownik służby zdrowia, osoba, która całe swoje zawodowe życie poświęciła dzieciom. Otwarta na problemy innych ludzi. Współtwórczyni oraz realizatorka pilotażowego programu rządowego „Wczesna wielospecjalistyczna, kompleksowa, skoordynowana i ciągła pomoc dziecku zagrożonemu niepełnosprawnością lub niepełnosprawnemu oraz jego rodzinie”. Swoją postawą łamała i wciąż łamie niekorzystne stereotypy dotyczące niepełnosprawności i osób nią dotkniętych.

W tej kategorii również przyznano również wyróżnienie, które otrzymała: Agnieszka Kwiatkowska
Osoba, która stoczyła nie jedną walkę, by móc pracować w wymarzonym zawodzie nauczyciela historii, dając tym samym przykład swoim wychowankom by walczyć o własne marzenia i nigdy się nie poddawać. Dla swoich podopiecznych stała się nauczycielem życia. Pani Agnieszka powiedziała o sobie: „Staram się, aby moi uczniowie wraz ze mną przełamywali otaczające nas bariery i pamiętali o zasadzie głoszonej przez francuskiego filozofa, który mówił; „Wszystko jest trudne zanim stanie się proste”.

Laureatkom życzymy powodzenia w konkursie ogólnopolskim.

 

Zdjęcie | Marek Maziarz / BTW Photograpers

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMichał Hernes: Z tęsknoty za Chopinem, czyli czego zazdroszczę Warszawie
Następny artykułSPORTOWY RAPORT #62 (4.09.2015)
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.