Wyłoniono zwycięzcę konkursu na projekt artystyczny z okazji 75-lecia wyzwolenia Bredy. W holenderskim mieście powstanie dzieło sztuki polskiego twórcy, a w zamian na wrocławskiej kamienicy pojawi się mural autorstwa niderlandzkiego artysty. 

Breda jest miastem partnerskim Wrocławia, położonym w południowo-zachodniej Holandii. W przyszłym roku, a konkretnie 29 października, obchodzić będzie 75. rocznicę wyzwolenia spod niemieckiej okupacji przez żołnierzy 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Tego dnia nastąpi uroczyste otwarcie, ufundowanej przez władze miasta i mieszkańców Bredy, nowej instytucji kultury, która nosić będzie nazwę Memoriał gen. Maczka. Połączy ona funkcje muzeum, centrum dokumentacyjnego, edukacyjnego oraz ośrodka współpracy polsko – holenderskiej.

Władze miasta zwróciły się do Wrocławia z prośbą o symboliczny dar z okazji tej rocznicy i ufundowanie dzieła sztuki, rzeźby lub instalacji rzeźbiarskiej, która zostanie wzniesiona w ścisłym centrum w pobliżu siedziby władz miejskich Bredy. Obiekt ten ma stać się symbolem nawiązującym do historycznych wydarzeń, a także artystycznym znakiem pamięci i wdzięczności.

W związku z tym zorganizowano konkurs na projekt artystyczny. Prace oceniał Sąd Konkursowy, który złożony był z przedstawicieli Wrocławia i Bredy. Zwycięski projekt to dzieło Tomasza Tomaszewskiego z Wrocławia, który otrzyma nagrodę w wysokości 25 tysięcy złotych. Sąd Konkursowy podczas wyboru zwycięskiej pracy kierował się atrakcyjnością proponowanych rozwiązań oraz kryteriami określonymi w regulaminie konkursu.

– Nagrodę przyznano za subtelne i czytelne ujęcie historii wyzwolenia Bredy. Minimalistyczna forma, oparta na jednoznacznym odwołaniu składa hołd wyzwolicielom, ale także otwarta jest na różne, inne skojarzenia. Zastosowane środki wyrazu i materiały bardzo dobrze wpisują projekt w otoczenie, prowokując do przejścia ścieżką parkową przez ścieżkę historii – uzasadnił swój wybór Sąd Konkursowy.

We Wrocławiu powstanie natomiast mural autorstwa holenderskiego twórcy, ufundowany przez Bredę. Ozdobi on ścianę kamienicy przy ul. Łukasiewicza 16 we Wrocławiu.

– Właśnie wyłoniliśmy zwycięski projekt, który mam nadzieję w ciągu roku uda się zrealizować. Z drugiej strony Breda postanowiła w przyszłym roku podarować Wrocławiowi mural. Jest to rodzaj wymiany artystycznej, która jest czymś fantastycznym we współpracy miast – powiedział Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia.


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcie: mat. prasowe