Program wsparcia dla małych i średnich miast, poprawa jakości powietrza w województwie i większy budżet na remonty dolnośląskich zabytków to jedne z założeń programowych KWW Z Dutkiewiczem dla Dolnego Śląska. Komitet podczas konwencji zaprezentował również swoich kandydatów do sejmiku województwa.

Rafał Dutkiewicz, o tym, że nie będzie startował w kolejnych wyborach samorządowych, poinformował już 2 lata temu. Jednak prezydent Wrocławia nie usunął się na czas trwającej kampanii w cień. Został twarzą i nazwiskiem komitetu Sojusz dla Wrocławia do Rady Miejskiej, komitetu Z Dutkiewiczem dla Dolnego Śląska do sejmiku wojewódzkiego oraz wspiera Jacka Sutryka w walce o fotel prezydenta Wrocławia.

Na konferencji prasowej, podsumowującej jego rządy, Rafał Dutkiewicz wyjaśnił, dlaczego wspierając Jacka Sutryka w walce o fotel prezydencki, jednocześnie osobno wystawia listy do Rady Miejskiej i sejmiku wojewódzkiego.

– Jest pewna grupa wyborców, którzy dokonują wyboru nie partyjnego, tylko obywatelskiego. Jest ryzyko, że Bezpartyjni Samorządowcy popłyną w stronę Prawa i Sprawiedliwości. A my, jeśli wejdziemy do sejmiku to na pewno nie pójdziemy w tym kierunku. My chcemy stabilizować tą drugą stronę sceny politycznej – mówił Rafał Dutkiewicz. – Jest również parę pomysłów, głównie dotyczących spraw komunikacyjnych i spraw związanych z rozwojem gospodarczym, którymi chcielibyśmy się podzielić. Ja bardziej w sposób doradczy, doradzając tym, których wprowadzę. Jest parę patentów wrocławskich, które dadzą się zastosować na Dolnym Śląsku.

Rafał Dutkiewicz, podczas wystąpienia na konwencji komitetu stwierdził, że lista nr 12 KWW Z Dutkiewiczem dla Dolnego Śląska do sejmiku dolnośląskiego jest też nazywana „listą byłych prezydentów”. Znalazł się bowiem na niej m.in. Stanisław Huskowski, były prezydent Wrocławia, który startuje z okręgu nr 1 i Piotr Kruczkowski, były prezydent Wałbrzycha, obecnie startujący z okręgu nr 3.

Stanisław Huskowski w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na nierównomierny rozwój Dolnego Śląska.

– Idziemy do sejmiku, by zadbać o tę polską perłę i zmniejszyć dysproporcje, by cały Dolny Śląsk był najlepszym miejscem do życia i atrakcyjny dla gości. Wiemy, jak to zrobić. Mamy umiejętności i doświadczenie – mówił Huskowski.

Wśród wymienianych przez kandydata założeń było m.in. dokończenie budowy wschodniej obwodnicy Wrocławia czy wspieranie organizacji pozarządowych, prowadzących aktywną działalność na rzecz mieszkańców regionu. Zwrócił także uwagę na problemy w Teatrze Polskim.

– Wrocław to wielki ośrodek kultury. Przez kilkadziesiąt lat słynął z teatrów. Dziś Teatr Polski jest na dnie. Pat wokół dyrektora kompromituje władze województwa. Wyrwiemy Teatr Polski z tego dna. Zabierzemy go nieudacznikom i oddamy miłośnikom sztuki – dodawał.

Piotr Kruczkowski, lider okręgu wałbrzysko-kłodzkiego, mówił natomiast m.in. o programie wsparcia dla małych i średnich miast, rewitalizacji historycznych centrów, zanieczyszczeniu powietrza oraz wsparciu tworzenia i funkcjonowania lokalnych klastrów i małych stref ekonomicznych.

– Wiele miejscowości dzisiaj nie wygląda najlepiej, są zniszczone. Dlatego wprowadzimy program rewitalizacji tych miejsc, niepolegający wyłącznie na remontach kamienic i ulic, ale również program rewitalizacji społecznych – mówił Kruczkowski. – Mamy problem z zanieczyszczeniem powietrza. Wprowadzimy szybki, skuteczny program, eliminujący niską emisję, eliminujący problem smogu. Zwróci on również uwagę na wykluczenie energetyczne, czyli da pomoc ludziom, którym nie stać na zakup ekologicznego, ale drogiego paliwa. 

Ryszard Lech, który jest liderem listy w okręgu podwrocławskim, mówił o konieczności rozwoju transportu publicznego i o projekcie 90/90 – 90 procent Dolnoślązaków będzie miało nie więcej niż 90 minut drogi do Wrocławia. Tomasz Waliczek, kandydujący z pierwszej pozycji listy nr 4, mówił m.in. o dostosowywaniu przestrzeni i obiektów w miastach i miasteczkach na potrzeby osób starszych, ale zauważył również, że należy się skupić na potrzebach ludzi młodych. Michał Kuszyk z listy nr 5 mówił natomiast o zwiększeniu puli pieniędzy, dostępnych w budżecie województwa, na remonty zabytków w miastach, miasteczkach i wsiach.

– Byłem ostatnio w Wałbrzychu, Zgorzelcu, Miliczu, Dolinie Baryczy, Wołowie. Jakiś czas temu przyjechał do Wrocławia Donald Tusk i głosił hasło, że cała Polska może być Wrocławiem. A my chcemy, żeby Dolny Śląsk był podobny do Wrocławia, żeby sukcesy Dolnego Śląska i Wrocławia były to sukcesy wspólne – mówił Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcia: Ola Sopuch