W drugi czwartek października na parkingu przy wrocławskim Aquaparku,  rozpoczął się kolejny etap kampanii „Wrocław dla wszystkich”, organizowanej przez Dolnośląskie Forum Integracyjne i gminę Wrocław.

 

mat. organizatora

Wspólnie ze Strażą Miejską poinformowano o zmianie w uchwale Rady Miejskiej dotyczącej Abonamentu „0”, a także „po co” i „dla kogo” są tzw. „koperty”.  Uczestnicy zgodnie przekazywali, że ich nieuprawnione zastawianie to obciach.

Na parkingu przy Aquaparku rozpoczął się kolejny etap kampanii „Wrocław dla wszystkich”, organizowanej przez Dolnośląskie Forum Integracyjne i gminę Wrocław. – Po raz kolejny chcemy przypomnieć po co i dla kogo są tzw. „koperty”, czyli miejsca dla niepełnosprawnych, które są zbyt często zajmowane przez kierowców do tego nieuprawnionych – mówi Bartłomiej Skrzyński, rzecznik miasta Wrocławia ds. osób niepełnosprawnych. – Kierowcy, którzy tłumaczą się, że stanęli jedynie na chwile na tzw. kopercie, a nie mieli do tego prawa, powodują, że osoba niepełnosprawna nie dotrze do sklepu, czy do pracy. Choć to nie jedyny problem – mówi Bartłomiej Skrzyński, rzecznik miasta Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych, który sam jest w-skersem.

Podczas startu kampanii parkingowej wrocławska Straż Miejska przypomniała, jakie kary grożą, za nieuprawnione zajęcie miejsca przeznaczonego dla pojazdów osób niepełnosprawnych.  Kierowca, który nie posiada uprawnień, a zostawi pojazd na miejscu przeznaczonym dla osoby niepełnosprawnej, otrzymuje mandat w wysokości 500 zł i 5 punktów karnych, może się także spodziewać, że jego pojazd zostanie odholowany i to będą dodatkowe koszty ponad 400 zł – mówi Sławomir Chełchowski, rzecznik prasowy wrocławskiej Straży Miejskiej. Osoby niepełnosprawne, aby mogły korzystać z wyznaczonych miejsc, muszą pamiętać o wystawieniu karty parkingowej w widocznym miejscu – inaczej muszą liczyć się z mandatem. – Tłumaczenia kierowców, którzy bezprawnie blokują takie miejsca, są zwykle takie same: ja tylko na chwilę, ja musiałem – dodaje Chełchowski.

Na parking przy wrocławskim Aquaparku, który podczas budowy i remontów jest konsultowany z osobami niepełnosprawnymi, brawurowo przyjechała Anna Halik, członikini Stowarzyszenia Absolwentów WSB we Wrocławiu, w-skerka, która na co dzień sama jest kierowcą. – Bardzo często „koperty” są zajęte przez samochody do tego nie uprawnione, a jak zwracam uwagę to pojawiają się chamskie odzywki, ale zdarzają się także sytuacje skruchy – mówi Anna Halik i podkreśla, że we Wrocławiu jest wystarczająca ilość miejsc dla niepełnosprawnych, ale trzeba skuteczniej egzekwować prawo.

Organizatorzy poinformowali także o inicjatywie rzecznika miasta Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych i Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta, będącej reakcją na potrzeby środowiska osób niepełnosprawnych. Czyli zmiany w uchwale Rady Miejskiej związanej z wydawaniem Abonamentu „0”. – Dotychczas, niepełnosprawne osoby uprawnione do otrzymania niebieskiej karty parkingowej, mogły uzyskać Abonament „0” (uprawniający do bezpłatnego parkowania także poza wyznaczonymi kopertami w strefach: A,B,C tylko jeśli mieszkały we Wrocławiu. Problem rodził się dla np. w-skersa, który mieszkał w Zgorzelcu, czy Świdnicy, a studiował lub pracował we Wrocławiu. Od 17 października, kiedy uchwała wejdzie w życie, osoby niepełnosprawne spoza stolicy Dolnego Śląska też będą mogły uzyskać Abonament „0” – wyjaśnia Bartłomiej Skrzyński. Będzie go można uzyskać bezpłatnie w Zarządzie Dróg i Utrzymania Miasta, przy ul. Długiej 49. Warto wcześniej sprawdzić do której działa urząd, w środy – specjalnie do 17.

Kolejnym elementem Akcji Parkingowej będzie dystrybucja ulotek.  Chcemy przypominać i informować o tym, że aktywizacja osób niepełnosprawnych zależy także od przyjaznego otoczenia i zrozumienia szczególnych potrzeb osób niepełnosprawnych przez każdego z nas – dodaje Paweł Napora, prezes Dolnośląskiego Forum Integracyjnego. Organizatorzy wyrazili też pełną aprobatę dla planowanej noweli w polskim prawie, dotyczącej kart parkingowych, ich wydawania, kar i centralnej ewidencji.

 

Autor: RED

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKluby Aktywności Rozmaitych
Następny artykułPiątkowy Piotr Kosior: Pamiętniki drobnego bimbrownika – kryzys
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.