Aż ośmiu spośród dwudziestu trzech zawodników powołanych na tegoroczne mistrzostwa świata w lacrosse to gracze Kosynierów Wrocław. W biało-czerwonych barwach powalczą na MŚ w Izraelu. Ich przeciwnikami w Olive Division będą Uganda, Hong-Kong i Luksemburg.

W szerokiej kadrze na Mistrzostwa Świata w Izraelu 2018 znalazło się ośmiu zawodników Kosynierów. To właśnie z wrocławskiego klubu jest najwięcej graczy. Powołani zostali: Ryszard Matkowski, Jan Śmigiel, Marcin Janiszewski, Jan Rydzak, Luke Stypulkowski, Michał Gładki, Adam Tymorek i Bartosz Kajor.

Cieszę się, że możemy grać ze sobą, bo wiadomo, że trenując razem na co dzień, miło jest również występować wspólnie w reprezentacji. Lacrosse ma to do siebie, że jest sportem błędów, więc dobrze jest mieć pewność, że mamy w drużynie ludzi, którym ufamy. Nie nazwałby tego dominacją, to po prostu większość wrocławskich zawodników. Mam nadzieję, że nasze umiejętności przydadzą się w kadrze. Tutaj nie myśli się o sobie w kategoriach klubowych, lecz jako cała reprezentacja – mówi Marcin Janiszewski.

Dużą stratą dla polskiej kadry jest brak wrocławskich zawodników – kontuzjowanego Daniela Smazy, który niedawno przeszedł zabieg rekonstrukcji wiązadeł przednich, a także Pawła Kowala, który również jest kontuzjowany.

Szeroka kadra polskiej reprezentacji na MŚ w Izraelu 2018

Polska reprezentacja znajduje się w Olive Division razem z Ugandą, Hong-Kongiem i Luksemburgiem. W pierwszym meczu 12 lipca Polacy zmierzy się z pionierami lacrossa na Czarnym Lądzie, czyli Ugandą. Drugie spotkanie rozegrają następnego dnia z Hong-Kongiem, a ostatnim grupowym przeciwnikiem będzie Luksemburg (14 lipca).

Wiemy, że zawodnicy z Hong-Kongu są szybcy i dobrze przygotowani. Do tego przykładają uwagę do drobiazgów, więc z nimi będzie trudno. Jeśli chodzi o Luksemburg, to jest to początkująca drużyna, więc mogą być jedną ze słabszych drużyn. Z Ugandą jest ciekawa sprawa, ponieważ dołączyli do grupy w ostatniej chwili. Dodatkowo trwa u nich lacrossowy program, ale jeden z naszych zawodników, brał w nim udział, więc to jego będziemy o to pytać – komentuje zawodnik Kosynierów Wrocław.

Polacy mają zamiar powalczyć o najwyższe miejsca. Tegoroczne mistrzostwa świata są ostatnimi, w których biorą udział wszyscy chętni, ze względu na dużą liczbę zainteresowanych. W tym roku jest to 48 państw.

Chcemy grać o jak najwyższe miejsce. Na takich imprezach walka toczy się o każdą pozycję, nie tylko pierwszą czy drugą. Mamy nadzieję zakończyć te mistrzostwa na najwyższym możliwym miejscu. Warto zająć dobrą lokatę, żeby być branym pod uwagę w ewentualnych eliminacjach do następnych mistrzostw – dodaje Marcin Janiszewski.

Mistrzostwa Świata Lacrosse w Izraelu 2018 rozpoczynają się 12 lipca. Finał zaplanowano na 21 lipca.


Autor: Oliwia Stasiak
Zdjęcie: Facebook Polish National Lacrosse Team