Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza na spektakl „Kotlina” w nowej odsłonie. W roli Janiny Duszejko wystąpi Zina Kerste. Na scenie pojawią się również nowi czworonożni aktorzy – podopieczni Anny Hermińskiej. Reżyserka, Agnieszka Olsten, ponownie sięgnęła do źródła – do powieści Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych” wydobywając kolejne wątki.

Akcja powieści toczy się w niewielkiej miejscowości na Dolnym Śląsku. Dochodzi tam do serii zabójstw. Wszystko wskazuje na to, że zabójcami są zwierzęta, które mszczą się za złe traktowanie. Ale to miejsce – Kotlina – jest także przedgórzem utopii, gdzie umysły otwierają się na uniwersum wszystkich istot: ludzi i nie-ludzi.

„Czy gwiazdy nas widzą? – pyta w spektaklu Janina Duszejko. – A jeżeli tak, to co sobie o nas mogą myśleć. Czy rzeczywiście znają naszą przyszłość, czy nam współczują? […] Może gwiazdy widzą nas tak samo, jak my widzimy na przykład nasze Psy — mając większą niż one świadomość, w niektórych momentach wiemy lepiej, co jest dla nich dobre; prowadzimy je na smyczy, żeby nam nie zginęły, sterylizujemy je, żeby się bez sensu nie rozmnażały, wozimy je do weterynarza, żeby je leczyć. A one nie rozumieją skąd to, dlaczego, w jakim celu. Ale się nam poddają…”

Twórcy spektaklu odczytują powieść Olgi Tokarczuk jako apel o to, by dołożyć wszelkich starań dla podniesienia jakości więzi pomiędzy ludźmi i zwierzętami, aby uczyć się traktować zwierzęta podmiotowo i dojrzale. Stosunek do nich świadczy przecież o wrażliwości etycznej, a w konsekwencji przekłada się na podejście do siebie nawzajem.

Najbliższe spektakle: 31 stycznia oraz 1, 3 i 4 lutego.

1 lutego, w niedzielę, o godz. 18.00 – gramy w ramach „Teatru dla Rodziców”: rodzice oglądają spektakl, a dziecko [w wieku od 18 miesięcy do 10 lat] spędza czas w sali zabaw pod opieką wykwalifikowanych pedagogów.

Autor | TD